Blog

Czym jest daszek nad drzwi? Dlaczego warto rozważyć jego montaż w swoim domu?

Na praktyczne daszki nad drzwi decydują się często amatorzy oryginalnej, małej architektury. Proste w swej formie, lekkie i minimalistyczne lub też masywne, pełne finezji i przyciągające uwagę. Zadaszenie drzwi wejściowych w wyraźny sposób wzbogaca elewację budynku. Jakie rodzaje daszków nad drzwiami dostępne są dziś na rynku? Czym kierować się wybierając konkretny model?

Daszek nad drzwi – co to takiego?

Daszek nad wejściem do domu to nic innego, jak element małej architektury montowany nad drzwiami. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które wpływa ponadto na estetykę budynku. Z tego względu zadaszenie nad drzwi zawsze należy dobierać rozważnie. Element ten obowiązkowo powinien współgrać ze stylem architektury oraz z bryłą domu. Daszki nad drzwi wejściowe dostępne są dziś w wielu odsłonach.

Do najbardziej popularnych należą nowoczesne daszki poliwęglanowe zachwycające lekkością i różnorodnością wzorów. Ich konstrukcja jest często mało skomplikowana. Stanowią ją jedynie aluminiowe profile i panele z poliwęglanu. Bogatsze modele oparte są na wspornikach, które mogą być elementem dekoracyjnym. Warto również wziąć pod uwagę daszek nad drzwi ze ściankami bocznymi. Będzie on wówczas pełnił rolę wiatrołapu.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest daszek nad balkonem. Jeśli mowa o bloku czy kamienicy to na taki obiekt budowlany trzeba uzyskać pozwolenie. Gdy budynek znajduje się w rejestrze zabytków to decydując się na daszek na balkon potrzebna będzie również zgoda konserwatora zabytków.

Dlaczego warto inwestować w daszki nad drzwi?

Daszki nad drzwiami mogą przyciągać uwagę estetycznym minimalizmem lub zadziwiać złożoną, bogatą konstrukcją. Przede wszystkim jednak zadaszenia nad drzwiami są niezwykle przydatne. Chronią przed deszczem, dbając o komfort właścicieli i ich gości. Można więc spokojnie odłożyć zakupy, otworzyć lub zamknąć drzwi, przygotować parasolkę. Goście nie będą moknąć pod drzwiami.

Jaką jeszcze rolę pełni daszek przy wejściu? Otóż osłania drzwi wejściowe chroniąc je przed wilgocią i nasłonecznieniem. Decydując się na nowoczesne daszki poliwęglanowe o doskonałych właściwościach, zadbamy o zablokowanie szkodliwego promieniowania UV. Jednocześnie, przezroczyste panele przepuszczają światło. Wszyscy spragnieni cienia przy wejściu do domu mogą wybrać daszek nad drzwi z poliwęglanu zaciemnionego lub mlecznego.

Polecane daszki poliwęglanowe są bardzo trwałe i wytrzymałe na ewentualne uszkodzenie, pęknięcie czy odkształcenie. Ich wygląd pozostaje niezmienny przez długie lata. Na estetykę poliwęglanu nie mają wpływu różnorodne warunki atmosferyczne. Materiał świetnie znosi zarówno bardzo niskie, jak i wysokie temperatury. Panele z poliwęglanu łatwo jest utrzymać w czystości. Konstrukcja daszka jest lekka, a na rynku dostępne są zestawy do samodzielnego montażu. Hitem są daszki nad drzwi z oświetleniem.

Daszek nad drzwi wejściowe – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Idealne zadaszenie drzwi wejściowych powinno doskonale współgrać ze stylistyką budynku. Uważnie należy więc dobierać jakość oraz rodzaj materiału. Czy będzie to stalowy, bardzo solidny daszek z bocznymi lamelami? Czy może industrialna konstrukcja łącząca aluminium i drewno? Lepsze okażą się panele ze szkła hartowanego albo laminowanego, czy też lekki, nowoczesny poliwęglan? Ten ostatni doceniany jest przez coraz szersze grono klientów, ze względu na swoje doskonałe parametry.

Bywa, że w przypadku daszków nad drzwiami mamy do czynienia z kowalstwem artystycznym. Inni preferują ozdobną, rzeźbioną konstrukcję drewnianą z dachowym pokryciem wykonanym przez firmę dekarską. Tutaj egzamin zdaje lekki gont bitumiczny lub cięższa dachówka idąca w parze z tą zamontowaną na dachu budynku. Jest to zdecydowanie opcja dla wielbicieli nostalgicznych stylizacji.

Każdorazowo należy zadbać o to, by daszek nad drzwi wejściowe posiadał odpowiedni rozmiar, kształt i właściwą konstrukcję. Bardzo istotny jest skuteczny system odprowadzania wody. Nierzadko tego typu elementy małej architektury są projektowane na wymiar i przy uwzględnieniu indywidualnych preferencji klienta.

Estetyczne daszki z poliwęglanu – do jakiej stylistyki pasują?

Im bardziej minimalistyczna jego forma, tym lepiej poliwęglanowy daszek nad drzwi będzie korespondował z nowoczesnym budownictwem. Jaki wybrać nowoczesny daszek nad drzwi? Płaski czy w kształcie łuku? Jeśli chodzi o zadaszenie nad wejściem do domu o modernistycznej bryle to na pewno sprawdzą się najprostsze rozwiązania. Płaski daszek nad wejściem prezentuje się bardzo efektownie, gdy jest zamocowany na odciągach w sposób pochyły.

Daszek płaski nad drzwi to nie jedyna opcja. Przy nowoczesnych budynkach świetnie wyglądają również minimalistyczne, nowoczesne daszki nad drzwi w formie łuku. Zadaszenie drzwi wejściowych o bardziej masywnej, aluminiowej konstrukcji będzie stanowiło zgrany duet z budynkiem nawiązującym do klimatu industrialnego.

Jaki daszek nad drzwi wybrać przy tradycyjnym budownictwie? Jedną z opcji jest na pewno poliwęglanowe zadaszenie łukowe. Przy klasycznej architekturze idealnie prezentować się będą różnego typu daszki retro z dekoracyjnymi wspornikami.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz