Blog

Jak zamontować daszek na ocieplonej ścianie?

Jak zamontować daszek na ocieplonej ścianie?

Każdy, kto choć raz w życiu musiał szukać kluczy do domu, stojąc na deszczu, z pewnością doceni daszek przy wejściu. Jest to wyjątkowo funkcjonalne oraz wygodne rozwiązanie, które pozwala nie tylko uchronić nas przed niesprzyjającą pogodą, ale też zabezpieczyć same w sobie drzwi. Z reguły jego montaż nie stawia przed nami zbyt dużego wyzwania, ponieważ instalacja nie jest czasochłonna, ani nie wymaga od nas szczególnej specjalizacji. Jednak nieco wątpliwości może pojawić się, gdy ściana budynku jest ocieplona.

Czy powinniśmy podejść do tego zadania inaczej?

Montowanie zadaszenia w ocieplonej ścianie – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zadaszenia nad drzwiami występują w różnych rozmiarach oraz kształtach. Dlatego też sposób ich instalacji w ścianie może się między sobą różnić. Biorąc to pod uwagę, warto zajrzeć do instrukcji i stosować się do zaleceń producenta.

Montaż daszku na ocieplonej ścianie stwarza pewne wyzwania. Wynika to głównie z faktu, że standardowe łączenia mogą nie sięgać właściwej warstwy ściany, co uniemożliwia im stabilne osadzenie się. W takim wypadku jest to poważne zagrożenie dla trwałości zadaszenia. Za to zbyt mocno dokręcone śruby mogą uszkodzić warstwę izolacyjną, przez co nie będzie spełniać swojego zadania. W ten sposób może powstać tak zwany mostek termiczny. To wszystko sprawia, że aby móc zapewnić sobie wymarzony efekt, lepiej sięgnąć po nieco mniej standardowe metody.

Sposoby montowania daszku nad drzwi w ocieplonej ścianie

Aktualnie możemy trafić na takie rozwiązania, które mogą zagwarantować nam równocześnie szybką i bezpieczną instalację daszku w zaizolowanej ścianie. Jednak, aby móc odpowiednio dopasować potrzebne akcesoria, należy wiedzieć, jaki rodzaj ocieplenia został zastosowany w naszej ścianie oraz znać grubość jego warstwy.

Ciężkie zadaszenie do ocieplonej ściany

Zwłaszcza wymagającym rodzajem daszków nad drzwi są te o nieco większej wadze. Takie modele zaleca się wieszać na elewacji, wykorzystując przy tym kotwy i zaprawę iniekcyjną. Gwarantują one odpowiednią nośność oraz nie prowadzą do powstawania mostków termicznych.

Z reguły kotwy tego typu składają się z kilku części:

  • kompozytowy pręt (o dużej średnicy),
  • gwint metryczny ze stali nierdzewnej,
  • podkładka uszczelniająca.

Pierwszym krokiem montażu daszku według tej metody jest wywiercenie w ścianie otworu, a następnie wklejenie w niego pręta z zaprawą iniekcyjną. Najlepiej jest nakładać ją za pomocą kartusza.

Co ważne, jeżeli ściana domu jest wykonana z pustaków, w dziurze należy dodatkowo umieścić tuleję.

Czy lekki daszek nad drzwi może sprawiać problemy?

Nieco inaczej wygląda to w przypadku lżejszych modeli daszków nad drzwi takich, jak Blues. Wówczas korzysta się z kołków ze spiralnym gwintem z tworzywa sztucznego – łączników spiralnych. Doskonale sprawdzają się przy modelach, których ciężar punktowy wynosi nie więcej niż 5 kg. Takie kołki należy jedynie wkręcić w ścianę, po czym umieszcza się w nich wkręty. Następnie będą one użyte do tego, by ustabilizować zawieszane zadaszenie.

Mimo to lepiej nie decydować się na ten sposób, gdy naszą warstwę izolacyjną stanowi wełna mineralna.

Instalacja zadaszenia nad drzwi a styropian

Jeżeli rolę izolacji naszej ściany domu pełni styropian warto stosować się do prostych, ale sprawdzonych metod. Do takich właśnie należy korzystanie z długich łączników oraz tulej dystansowych. Jest to dość uniwersalna praktyka, która z łatwością poradzi sobie w tej sytuacji.

Tuleja dystansowa to z reguły stosunkowo gruba rurka PCV, która pozwala na zachowanie przestrzeni pomiędzy dwoma elementami konstrukcji. Powinna być tak samo długa, jak warstwa izolacji.

Przechodząc już do części praktycznej, należy przewiercić ocieplenie oraz odciąć tuleję tak, aby nie wystawała poza elewację. Następnie w ścianie możemy włożyć śruby montażowe z kołkami i umieścić na nie tuleje.

Dzięki temu przechodzi ona przez ocieplenie, ale zbytnio go nie narusza, a przy tym jest należycie stabilna. Istotny jest też fakt, że śrubę łączymy ze ścianą, a nie z izolacją. Oznacza to, że siła dokręcania przenosi się jedynie na budynek.

Chociaż to dość prosty sposób, zda egzamin zarówno przy styropianie, jak i wełnie mineralnej.

Bez dwóch zdań ocieplone ściany budynków mogą powodować pewne trudności, lecz korzystając ze sprawdzonych praktyk, można być pewnym upragnionego i bezpiecznego rezultatu.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz