Blog

Daszek nad pompę ciepła

Zdjęcie przedstawia pompę ciepła zamontowaną na zewnątrz budynku, obok ściany z drewnianymi elementami dekoracyjnymi. Na pierwszym planie widnieje tekst 'Daszek nad pompę ciepła' oraz przycisk z napisem 'Przeczytaj'. W prawym górnym rogu znajduje się logo Arctom

Według oficjalnych danych aż około 17% Polaków korzysta z odnawialnych źródeł energii, a z roku na rok coraz więcej z nas decyduje się na takie rozwiązania. Nie ma co się dziwić, ponieważ jest to świetny sposób na to, aby nieco obniżyć swoje rachunki za energię. Do jednych z najczęściej spotykanych źródeł należy właśnie pompa ciepła. Jednak stojąc na zewnątrz przez cały rok, jest poddawana różnym wyzwaniom, które stawia przed nami pogoda. Czy w takim razie warto zdecydować się na jej zadaszenie?

Czy pompę ciepła powinno się zadaszyć?

Co ciekawe, z reguły producenci pomp ciepła twierdzą, że nie ma potrzeby, aby je zadaszyć, ale jak jest naprawdę? W praktyce ciężko jest przewidzieć niektóre warunki atmosferyczne. Pogoda w naszym regionie bywa dość zmienna, co sprawia, że trudno jest się na nią przygotować. Tym bardziej, kiedy mówimy o pompie ciepła, która przez cały rok stoi w ogrodzie. Zimowe mrozy i opady śniegu, letnie upały i wysokie promieniowanie UV oraz wiosenno-jesienne deszcze mogą z czasem zacząć negatywnie wpływać na funkcjonowanie pompy ciepła.

Z jednej strony zaleca się, aby umieścić ją przy samej ścianie domu, aby była choć częściowo osłonięta przed ewentualnym wiatrem i słońcem, ale z drugiej niesie to za sobą pewne ryzyko – szczególnie w trakcie zimy. Ewentualne osunięcie się śniegu z dachu mogłoby ją trwale uszkodzić. Nie powinniśmy także instalować jej zbyt daleko od budynku, aby przepływ czynnika między jednostką zewnętrzną a kotłownią był jak najkrótszy i straty ciepła jak najmniejsze.

Dlatego też lepiej zadaszyć pompę ciepła przy samej ścianie. Wówczas pogoda nie będzie w stanie przeszkodzić w jej pracy.

Korzyści z daszku nad pompą – ochrona przed każdą pogodą

Aby pompa ciepła mogła należycie działać, musi mieć zapewnioną:

  • prawidłową wentylację,
  • odpowiednią cyrkulację wody.

Są one kluczowe dla bezawaryjnej pracy i generowania energii. Gruba warstwa śniegu czy silne opady gradu mogą przyblokować ten dostęp i tym samym uniemożliwić pracę pompy ciepła. Dlatego aż tak ważne jest przedwczesne zapobieganie niekorzystnemu wpływowi każdych warunków atmosferycznych.

Pomimo to, mogłoby się wydawać, że instalując pompę ciepła latem, mamy jeszcze czas do jesieni i zimy, więc nie ma potrzeby natychmiastowego montowania zadaszenia. Prawda jest nieco inna. Intensywne promieniowanie UV podczas upałów także może negatywnie wpływać na jej optymalne funkcjonowanie. Najlepiej, aby była postawiona w cieniu i nie była nadmiernie wystawiana na słońce.

Wiele osób jest w błędnym przekonaniu, że to właśnie nasłonecznienie warunkuje generowanie energii przez pompę ciepła. Chociaż w rzeczywistości jest to powietrze.

Sposób na ograniczenie hałasu

Decydując się na pompę ciepła, zaleca się mieć na uwadze nie tylko swoje niższe rachunki, ale również komfort sąsiadów. Jeżeli mieszkasz na kameralnym osiedlu, najprawdopodobniej inni ją usłyszą – zwłaszcza wieczorem, gdy okoliczny gwar w końcu ucichnie.

Jest to istotne nie tylko ze względu na spokój okolicznych mieszkańców, ale też przez aktualnie panujące przepisy. Zgodnie z nimi właściciel jednorodzinnej zabudowy nie może przekraczać hałasu o wartości 40 dB.

Żeby móc zapewnić jej stosunkowo ciche działanie oczywiście warto pamiętać o regularnych przeglądach. Jednak, aby jeszcze bardziej obniżyć wydobywany hałas, dobrze jest zamontować właśnie daszek, który znacznie ją odizoluje i wyciszy.

Zadaszenie pompy ciepła, czyli lepsza efektywność

Co więcej, zadaszenie pompy ciepła przynosi także korzyści ekonomiczne. Takie rozwiązanie chroniąc ją przed niekorzystną pogodą, zwiększa jej efektywność i wydajność. Dzięki temu pompa może lepiej gospodarować energię i podnosić współczynnik COP (im wyższy, tym mniejsze koszty). W efekcie postawienie na daszek nad pompę ciepła to inwestycja, która z czasem zacznie się zwracać.

Jak wybrać idealny daszek?

Zanim zdecydujesz się postawić na zadaszenie, warto wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujesz Ty i Twoja pompa ciepła. W głównej mierze należy kierować się rozmiarem danego modelu. Aby daszek mógł spełniać swoje zadanie i gwarantować obiecaną ochronę nie powinien być ani krótszy, ani tym bardziej węższy niż pompa, która znajduje się w Twoim ogrodzie.

Najpopularniejszy wymiar pomp ciepła wynosi najczęściej mniej więcej 75 cm x 100 cm. Oznacza to, że odpowiednim daszkiem z płyty poliwęglanowej mógłby być między innymi Turkus lub Virgo.

Natomiast jeśli pompa ciepła jest nieco większa, znacznie lepszym wyborem będą modele z kolekcji XXL.

 

Postawienie na daszek nad pompą ciepła to zdecydowanie świetny sposób na jej ochronę i zapewnienie idealnych warunków do pracy.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz