Blog

Jak zabezpieczyć daszek nad drzwi na zimę?

Arctom_zabezpieczenie_daszku_nad_drzwi_na_zime

Daszek nad drzwi wejściowe to bardzo praktyczne rozwiązanie. W zależności od konstrukcji zadaszenia, jego wielkości oraz materiałów, z których zostało wykonane, musimy dobrać odpowiedni sposób pielęgnacji i konserwacji. Co więcej, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu daszka w sezonie zimowym, aby uniknąć jego uszkodzenia np. pod naporem ciężkiego śniegu. Jakie materiały okazują się najmniej problematyczne, jeżeli chodzi o pielęgnację i konserwację daszku? W jaki sposób dbać o daszek zimą, aby można było cieszyć się jego funkcjonalnością oraz w bezpieczny sposób korzystać z zadaszonej przestrzeni?

Funkcjonalność zadaszenia drzwi wejściowych szczególnie doceniamy jesienią oraz zimą. Częste opady deszczu i śniegu powodują, że z przyjemnością chronimy się w bezpiecznej przestrzeni pod daszkiem i możemy, bez obaw o przemokniecie, poszukać kluczy. Daszek nad drzwiami wejściowymi pozwala również utrzymać czystość w okolicy drzwi oraz wewnątrz budynku, bo nie wnosimy na butach śniegu oraz błota. Odpowiednio dobrane zadaszenie drzwi nie tylko poprawia komfort korzystania z budynku, ale także przedłuża żywotność drzwi. Warto wiedzieć, że daszek nad drzwiami to często stawiany przez producentów drzwi warunek, który trzeba spełnić, chcąc dochodzić roszczeń gwarancyjnych.

Jaki daszek nad drzwi jest najmniej problematyczny pod względem pielęgnacji?

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się estetyczne i trwałe daszki z płyt akrylowych np. daszek Samba oraz płyt poliwęglanowych i kompozytowych. Te funkcjonalne materiały pozwalają na wykonanie zadaszeń, które wymagają minimalnego nakładu pracy, jeżeli chodzi o pielęgnację oraz konserwację, ponieważ są odporne na działanie czynników środowiskowych. Zastosowanie praktycznych rozwiązań np. ułatwiających odprowadzanie opadów odpływów i systemu szybkiego czyszczenia dodatkowo ułatwia dbanie o zadaszenie drzwi. Daszki z płyt poliwęglanowych np. daszek KA100 oraz płyt kompozytowych i akrylowych różnią się pod względem wagi, ale są wyjątkowo odporne na duże obciążenia, dzięki czemu redukujemy ryzyko uszkodzenia zadaszenia na skutek nagłych i obfitych opadów mokrego śniegu.

Daszki z drewna lub blachy to coraz rzadziej wybierane rozwiązanie. Ma to związek m.in. z koniecznością poświęcenia czasu i energii na systematyczną pielęgnację oraz konserwację materiałów, z których zostały wykonane.

Jak zabezpieczyć daszek przed zimą?

W zależności od rodzaju materiałów, z których zostało wykonane zadaszenie drzwi, musimy wykonać określone czynności przed nadejściem zimy.

W przypadku zadaszenia z drewna lub blachy musimy pamiętać o zabezpieczeniu materiałów przed czynnikami atmosferycznymi np. za pomocą odpowiednio dobranej farby oraz konieczności okresowej konserwacji i redukcji pojawiających się na zadaszeniu uszkodzeń. Drewno z czasem może wymagać odnowienia, zwłaszcza jeżeli systematycznie nie dbamy o jego pielęgnację. Blacha również ulega uszkodzeniom – może pojawić się na niej rdza. Przed zimą należy sprawdzić stan techniczny konstrukcji i usunąć ewentualne usterki.

Jeżeli daszek z drewna lub blachy nie wymaga w danym sezonie malowania, to trzeba pamiętać o oczyszczeniu go z gnijących liści i innych zanieczyszczeń.

Daszki nad drzwi z płyt akrylowych, poliwęglanowych i kompozytowych np. daszek Lyra nie wymagają uciążliwej pielęgnacji. Nowoczesne materiały są odporne na wnikanie zabrudzeń, co sprawia, że wystarczy usunąć z nich gromadzący się kurz i liście, a następnie umyć powierzchnię daszka za pomocą czystej wody lub wody z delikatnym detergentem.

Odporność na wysoką i niską temperaturę, promieniowanie UV, a także działanie wilgoci sprawia, że daszki z płyt akrylowych, poliwęglanowych i kompozytowych nie kruszeją i nie ulegają odkształceniom oraz są odporne na duże obciążenia.

Jak dbać o daszek nad drzwiami zimą?

Daszek nad drzwiami wejściowymi wymaga systematycznego odśnieżania. W okresie intensywnych opadów nie należy dopuszczać do tego, aby na jego powierzchni gromadził się śnieg oraz pojawiały się sople. W okresie topnienia śniegu wodę z daszka pomagają usuwać odpływy. Warto pamiętać o odśnieżaniu daszka nad drzwiami, bo zarówno świeży, mokry śnieg, jak i śnieg, który zaczyna topnieć, są bardzo ciężkie. Co więcej, pamiętanie o odśnieżeniu daszka nad drzwiami po każdych opadach pomaga uniknąć powstawania twardej warstwy lodu.

Podsumowanie

Zabezpieczenie daszka nad drzwi przed zimą uwzględnia przede wszystkim oczyszczenie jego powierzchni w sposób dobrany do rodzaju materiałów, z których został wykonany. W przypadku nowoczesnych daszków z płyt akrylowych, poliwęglanowych i kompozytowych wystarczy użyć wody oraz delikatnego środka czyszczącego. W sezonie zimowym niezbędne jest systematyczne usuwanie z daszka nad drzwiami zalegającego śniegu oraz sopli, które mogą stanowić zagrożenie dla korzystających z budynku osób.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz