Blog

Jak będzie zachowywał się daszek nad drzwi po upływie lat?

Trwałość daszku nad drzwi — Kluczowe aspekty

Na trwałość daszku nad drzwi wpływa przede wszystkim prawidłowe przeprowadzenie montażu. Wybierając modele z zestawem montażowym nie trzeba obawiać się problemów, gdyż nie tylko dołączona jest instrukcja, ale zakupione wyposażenie pozwala na szybkie wykonanie prac w 30 do 40 minut. Oczywiście są takie materiały, które są bardziej lub nieco mniej odporne na obciążenia, uszkodzenia mechaniczne czy czynniki zewnętrzne. Istotne znaczenie ma również dobór odpowiednich środków do czyszczenia. Daszki poliwęglanowe można czyścić zwykłymi środkami takimi jak woda z mydłem czy płynem do mycia naczyń. Trzeba natomiast pamiętać, że choć daszki nad drzwi z tego materiału są odporne na zasady, kwasy i większość alkoholi, to jednak może uszkodzić je alkohol metylowy, dlatego w składzie środków czyszczących nie powinien się znaleźć. Nie można zatem stosować na taki daszek np. środka przeciwko zamarzaniu zawierającego alkohol metylowy.

Wpływ materiału na wytrzymałość

Rodzaj materiału użytego do wypełnienia wpływa na wytrzymałość daszku. Jeżeli chodzi o odporność na obciążenie, to najbardziej wytrzymałe mogą być daszki z kompozytu, które wytrzymują obciążenie do 100 kg, choć trzeba wiedzieć, że niektóre daszki akrylowe mogą mieć podobną wytrzymałość. Daszki z poliwęglanu najczęściej są odporne na obciążenie w zakresie do 90 kg. Jednak niektóre daszki poliwęglanowe komorowe są wytrzymują obciążenie śniegowe nawet do 100 kg, zatem dużo zależy od doboru określonego modelu daszku nad drzwi czy daszku nad balkon. Zastosowane dolne wsporniki zwiększają solidność daszku.

Konserwacja i utrzymanie daszku

daszki nad drzwi trzeba dbać i to fakt niezaprzeczalny. Można czyścić je przy użyciu myjki ciśnieniowej i dotyczy to zarówno gładkich daszków z akrylu, jak i barwionych gotowych daszków z poliwęglanu komorowego lub litego czy daszków z kompozytu. Najłatwiejsze jest czyszczenie akrylu, gdyż nie powstają na nim smugi, a jednocześnie można go polerować, a nawet szlifować. Poliwęglan czy kompozyt są mniej odporne na zarysowania. Do mycia można użyć zwykłej gąbki i środków czystości dostępnych w domu, czyli wody z płynem do mycia naczyń albo płynu do mycia szyb zawierającego alkohol etylowy i miękkiej ściereczki z mikrofibry. Drugi sposób czyszczenia jest polecany do tych materiałów, które są mniej odporne na zarysowania.

Efekt estetyczny — czy daszek zachowuje swój wygląd?

Daszek nad wejście może zachować swoją estetykę, ale trzeba czyścić go regularnie. Zaleca się, by robić to przynajmniej 3-4 razy do roku. Po zimie i roztopach jesienią, gdy opadną liście, czy po intensywnych, długotrwałych opadach, a także wiosną, gdy rośliny przestają mocno pylić. Wszelkie pyłki, liście, czy zanieczyszczenia związane z ogrzewaniem paliwami stałymi mogą zalegać na daszkach. O ile daszek nad drzwi w bloku czy domu posiada specjalne rynienki odprowadzające wodę, to jego estetyka może zostać zachowana po opadach, jeśli daszek posiada dodatkowo powłokę zapobiegającą powstawaniu zacieków. Jednak jeśli chodzi o zanieczyszczenia, to konieczne jest ich regularne usuwanie. Dbałość o daszek nad drzwi to główny czynnik, który wpływa na to, czy zachowuje on swój wygląd i estetykę.

 

Bezpieczeństwo i funkcjonalność po latach użytkowania

Warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa przy użytkowaniu daszków. Konstrukcja stalowa czy aluminiowa jest zabezpieczona przed korodowaniem, jednak po pewnym czasie elementy metalowe warto ponownie zabezpieczyć, stosując dedykowane środki impregnacyjne. Należy zwracać uwagę na to, czy daszek nie został uszkodzony po opadach gradu, czy nie wystąpiły mikropęknięcia na jego powierzchni. Generalnie daszki są odporne na gradobicia, ale jednak warto monitorować stan powierzchni daszku nad drzwi. Należy pamiętać o strącaniu pojawiających się przy daszku sopli.

 

Jak utrzymać funkcjonalność i estetykę na długie lata?

Konserwacja daszku i jego regularne czyszczenie to klucz do zachowania jego estetyki na wiele lat. Należy używać odpowiednich środków czyszczących. Ponadto trzeba pamiętać, że, mimo że daszek wytrzymuje duże obciążenie śniegowe, to jednak warto strącać większe warstwy puchu, który może być bardzo ciężki. W ten sposób można uniknąć powstawania mikropęknięć. Można do tego celu używać zwykłej miotły czy zmiotki.

Dodaj komentarz