Blog

Gdzie warto zamontować daszek z poliwęglanu?

Właściwości daszków z poliwęglanu wpływają na ich uniwersalność

Daszki poliwęglanowe są lżejsze od daszków szklanych, są odporne na uszkodzenia i wysoce odporne na obciążenia, nawet do 100 kg. Co więcej, nie tylko samo pokrycie daszka ma znaczenie w jego wadze i wytrzymałości. Do produkcji zadaszeń nad drzwi wejściowe najlepiej sprawdzają się dwa komponenty, aluminium i stal nierdzewna, ze względu na ich właściwości chemiczne tj. brak reakcji z wodą, oraz właściwości fizyczne tj. wytrzymałość obciążeniowa. Nasze daszki poliwęglanowe oparte są na aluminiowych wspornikach. Ponieważ poliwęglan jest materiałem plastycznym i lekkim, daszki mogą przybierać różne kształty. Mogą być łukowe, proste, ale i mieć kształt markizy. Poliwęglan komorowy może być barwiony, satynowany lub dymiony. Dzięki temu daszek można dobrać do elewacji, ale i ograniczyć w większym lub mniejszym stopniu przenikanie promieni słonecznych. W ten sposób tworzy się całkowicie zacienioną strefę lub rozprasza promienie słoneczne, zwiększając komfort użytkowania danej przestrzeni. Daszki z poliwęglanu ze względu na swoją budowę i właściwości materiału, np. odporność na niską i wysoką temperaturę, uszkodzenia czy obciążenia oraz łatwość czyszczenia i odprowadzania wody sprawdzają się zarówno nad drzwi wejściowe domu, budynku użytku publicznego, firmy, nad balkon czy taras.

Jaki poliwęglanowy daszek nad drzwi wejściowe wybrać w zależności od rodzaju i aranżacji elewacji?

Daszek nad drzwi z poliwęglanu należy dopasować w zależności od aranżacji elewacji. Można wybrać modele o konstrukcji białej, antracytowej, czy też brązowej i dopasować daszek np. do kolorystyki ram okiennych, tworząc monochromatyczne połączenie. Łukowe daszki mogą pasować do tych elewacji, gdzie wykorzystane zostały okrągłe czy zaokrąglone okna, a także podobne drzwi. Sprawdzą się także w przypadku bardziej tradycyjnych elewacji w stylu klasycznym czy rustykalnym, gdzie wykorzystano cegłę klinkierową czy boniowanie. Proste czy markizowe daszki świetnie będą pasować do nowoczesnych aranżacji elewacji, np. w betonie architektonicznym. Kolor konstrukcji daszku można dopasować także kontrastowo do koloru elewacji. Poza designem daszku warto zwrócić uwagę na sposób montażu. Warto wiedzieć, że montaż daszku nad drzwi na styropianie wymaga zastosowania odpowiednich kotew montażowych. Wybór długich śrub z tulejami to najprostsze rozwiązanie w przypadku montażu daszku nad drzwi wejściowe na ścianie ocieplonej styropianem lub wełną mineralną. Zastosowanie kotew i zaprawy iniekcyjnej zapewnia ograniczenie mostków termicznych, a także odpowiednią nośność. Montaż daszku z poliwęglanu dzięki dołączonym śrubom i wkrętom można wykonać od A do Z samodzielnie. Warto przy tym pamiętać o użyciu poziomicy i przymierzeniu daszku przed nawierceniem otworów.

Zadaszenie balkonu lub tarasu z poliwęglanu – dlaczego warto?

Z poliwęglanu warto wykonać zadaszenie balkonu czy też tarasu. Każda z tych przestrzeni ma coraz większe znaczenie użytkowe zarówno w przypadku mieszkań w blokach, jak i domów. W przypadku bloku należy uzyskać zgodę spółdzielni czy zarządcy budynku. Przy zadaszeniu domowego balkonu czy tarasu wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar i przystąpić do montażu. Daszki balkonowe z poliwęglanu powinny obejmować całą powierzchnię. Dzięki temu będą chronić wszystko, co znajduje się na balkonie przed deszczem czy palącym słońcem. Podobnie rzecz ma się z zadaszeniem tarasowym. Zarówno w przypadku daszków nad drzwi wejściowe, jak i daszków balkonowych czy tarasowych można też dodatkowo zdecydować się na osłony boczne, które chronią choćby przed zacinającym deszczem. Należy pamiętać o odpowiedniej wysokości montażu. Daszek powinien zawsze znajdować się przynajmniej 15 cm nad framugą. Głębokość i szerokość daszku koniecznie dopasujcie do powierzchni balkonu czy też tarasu. Dzięki temu możecie też lepiej chronić znajdujące się na nim rośliny, które nie preferują stanowiska w pełnym słońcu. Zadaszenie balkonu czy tarasu z poliwęglanu chroni Was przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, dzięki filtrom UV zastosowanym w płytach poliwęglanowych. Jednocześnie ochrania też znajdujące się w tej strefie meble, szczególnie te wykonane z wrażliwych materiałów. Zarówno balkon jak i taras coraz częściej są przedłużeniem mieszkania czy domu, dlatego warto zadbać, by wszystko, co na nich się znajduje, było odpowiednio chronione przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Daszek z poliwęglanu sprawdzi się zamontowany na ścianach budynków nowych, starszych czy remontowanych. Należy pamiętać, że w przypadku budynków zabytkowych, np. kamienic, konieczne jest uzyskanie zgody konserwatora zabytków.

Dodaj komentarz