Blog

Jak zamontować daszek nad drzwi wejściowe?

Jak przygotować się do montażu daszku nad drzwi?

Daszki poliwęglanowe to niezwykle trwałe konstrukcje w szczególności, gdy zostają oparte na aluminiowej lub stalowej ramie. Aby wybrać odpowiedni daszek nad drzwi, należy wziąć pod uwagę ich szerokość, ale i komfort użytkowników. Najbardziej praktyczne są daszki nad drzwi o szerokości od 150 do 200 cm, a także o głębokości od 75 do 120 cm. Im większy daszek, tym większy komfort dla dwóch czy nawet kilku osób. Wybierając zadaszenie na balkon lub taras, powinniśmy brać pod uwagę, że daszek powinien obejmować całą powierzchnię balkonu lub tarasu, zwiększając tym samym jego funkcjonalność w przypadku opadów czy intensywnych promieni słonecznych. Daszki poliwęglanowe należy montować przynajmniej 15 cm nad futryną. Rozmiar daszku powinien być przynajmniej taki, by gwarantował zapas kilkunastu centymetrów od futryny z każdej strony. Skoro już znamy rozmiar i wysokość montażu, to warto dowiedzieć się, jak się do niego przygotować. Otóż jeżeli decydujecie się na samodzielną pracę, to musicie zgromadzić niezbędne narzędzia takie jak:

  • nóż lub inne ostre narzędzie, by wydobyć daszek i elementy montażowe z opakowania i zabezpieczenia, pamiętajcie przy tym o pozostawieniu folii zabezpieczających;
  • dwa klucze płaskie, najlepiej 8 i 13 mm
  • wiertarka, by możliwe było wykonanie otworów w ścianie
  • wiertarko-wkrętarka do mocowania wkrętów
  • poziomica

Samodzielnie czy z pomocą fachowca – jak montować daszki poliwęglanowe?

Montaż daszków z poliwęglanu nie jest trudny, gdyż poza elektronarzędziami czy kluczami nie potrzeba dodatkowych sprzętów i wszystkie elementy montażowe są dołączone do wybranego daszku. Daszki balkonowe z poliwęglanu z reguły mają większy rozmiar niż klasyczne daszki nad drzwi wejściowe. Mimo wszystko do montażu daszku, niezależnie od jego wielkości potrzebne są dwie osoby. Jedna będzie przytrzymywała daszek, a druga dokonywała montażu. Można go przeprowadzić nawet w 20 minut z pomocą fachowca lub innego z domowników. Ponieważ wszystkie elementy oraz instrukcja są dołączone do daszku, nie potrzeba fatygować firmy zewnętrznej. Można zaoszczędzić i tę pracę wykonać samodzielnie. Warto oczywiście pamiętać, że typ i rozmiar kołków rozporowych czy też tulei dystansowych należy dobrać do rodzaju elewacji i zastosowanego ocieplenia. Montaż daszku nad drzwiami na styropianie czy wełnie wymaga zastosowania odpowiednio długich śrub z tulejami. Jeśli warstwa ocieplenia jest bardzo gruba, to lepiej mogą sprawdzić się kotwy wklejane. W tym celu stosowane są zaprawy iniekcyjne. W przypadku styropianu można zastosować kołki rozporowe i pręty uszczelnione klejem i zabezpieczone zatyczką.

Jak wygląda montaż daszku nad drzwi wejściowe lub balkonowe?

Montaż daszku nad drzwi balkonowe lub wejściowe różni się w zależności od modelu i jest uwarunkowane jego rozmiarem, kształtem i rodzajem wsporników, na jakich jest on montowany. Co więcej, przy montażu zadaszenia musimy pamiętać o prawidłowym dopasowaniu kołków rozporowych do rodzaju ściany i ocieplenia, w jakim montujemy zadaszenie. Zawsze przy montażu daszku postępujemy według załączonej instrukcji.

Dodaj komentarz