Blog

Czy daszek nad drzwi to obowiązek? Warunki techniczne budynków, a daszki z poliwęglanu

Czy daszek nad drzwi to obowiązek?

Daszek nad drzwi musi zostać umieszczony nad wejściem w przypadku budynku powyżej dwóch kondygnacji. Tak wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. Wejście do budynku przeznaczonego na pobyt ludzi, mającego powyżej dwóch kondygnacji nadziemnych, należy ochraniać daszkiem nad drzwi. Powinien mieć szerokość większą przynajmniej 1 metr od drzwi, a także głębokość nie mniejszą niż 1 metr w przypadku budynków niskich, do których zalicza się te do wysokości 12 metrów lub 4 kondygnacji mieszkalnych oraz 1,5 m – w odniesieniu do budynków wyższych. Każdy otwór drzwiowy pełniący funkcję wejścia do budynku powinien być wyposażony w zadaszenie. Daszki poliwęglanowew tym przypadku bardzo dobrze się sprawdzają, ponieważ mają lekką konstrukcję, a jednocześnie dużą wytrzymałość, nawet powyżej 100 kg. Jednocześnie należy wiedzieć, że odległość zadaszenia od granicy działki budowlanej powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m. Ponadto trzeba pamiętać, że daszek nad drzwi należy uznać za urządzenie budowlane w myśl § 14a ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16.08.1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków. Zgodnie z rozporządzeniem urządzenia budowlane montowane do wysokości 3 metrów nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. Przebudowa czy remont budynków mieszkalnych, która nie wpływa na zwiększenie dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków, nie wymaga pozwolenia na budowę.

Dlaczego warto rozważyć montaż daszku nad drzwiami?

Montaż daszku nad drzwi należy rozważyć także wtedy, gdy budynek ma dwie, a nawet jedną kondygnację. Przede wszystkim jest to element, który zwiększa estetykę budynku. Chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi osoby wchodzące i wychodzące. Pod daszkiem można się schronić, gdy chce się przeczekać deszcz czy grad. Daszek nad drzwi chroni również przed działaniem promieniowania UV, które często negatywnie wpływa na strukturę materiałów, np. drewna, powodując jego wybarwianie. Dzięki zastosowaniu daszków z poliwęglanu drzwi mogą dłużej dobrze się prezentować. Chroni się też choćby znajdujące się pod daszkiem rośliny doniczkowe czy ławeczki przy wejściu do budynku. Daszek nad drzwi w bloku posiadającym dwie kondygnacje nadziemne to także odpowiednie rozwiązanie. W przypadku kamienicy lub innego budynku będącego zabytkiem należy pamiętać, że konieczne jest uzyskanie zgody konserwatora zabytków. Choć jest to niezwykle estetyczne rozwiązanie i pasuje zarówno do nowych, jak i starych budynków, to jednak jest to ingerencja w wygląd elewacji, a w przypadku zabytków wszelkie zmiany muszą być bardzo ostrożne i przemyślane. Nad wejściem do starszych budynków z półokrągłymi okiennicami bardzo dobrze prezentują się daszki z poliwęglanu – łukowe. Z kolei do nowoczesnych pasują płaskie daszki z akrylu, kompozytu czy poliwęglanu.

Daszki z poliwęglanu – nowoczesne rozwiązanie spełniające normy budowlane

Daszki poliwęglanowe mogą być montowane na wspornikach lub odciągach. Każdy daszek nad drzwi Arctom wyposażony jest w uniwersalny zestaw montażowy, dzięki któremu mocowanie daszku trwa nie więcej niż 30 minut. Gotowe daszki z poliwęglanu komorowego posiadają dwustronną filtrację UV, dzięki czemu doskonale chronią przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Daszek nad drzwi wejściowe, ale i daszek nad balkon z poliwęglanu może wytrzymać obciążenie nawet do 80 kg, co zapewnia solidność konstrukcji i bezpieczeństwo użytkowania. Jednocześnie posiada rynienki do odprowadzania wody opadowej. Dla zapewnienia większej estetyki i funkcjonalności można doposażyć daszki nad drzwi w ścianki boczne, które będą chronić przed zacinającym deszczem i gradem.

Czasami wybór daszka nad drzwi jest obowiązkiem inwestora, a innym razem może stanowić funkcjonalny i praktyczny element dopełniający elewację i chroniący wejście do budynku. Uniwersalna estetyka sprawia, że można dopasować go do każdego budynku i bez wątpienia warto się na niego zdecydować.

Dodaj komentarz