Blog

Czy daszek nad drzwi jest szczelny?

Daszki nad drzwi mają za zadanie chronić wejście do domu przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi jak deszcz czy śnieg. Ochrona ta przekłada się na wygodę, gdy nawet w silnym deszczu można spokojnie wyjść z domu i zamknąć za sobą drzwi. Tylko szczelny daszek jest w stanie skutecznie wypełniać swoje zadanie. Niezbędna jest uszczelka łącząca daszek ze ścianą oraz solidny i niechłonny materiał jego wykonania. Jest także kilka innych cech i dodatków, na które warto zwrócić uwagę.

Co odpowiada za szczelność daszków nad drzwi?

Szczelne zadaszenie, zarówno gdy chodzi o daszek nad drzwi wejściowe, jak i daszek nad balkon, powinno spełniać kilka warunków, mianowicie:

  • Połączenie daszka ze ścianą powinno zostać wypełnione uszczelką, żeby woda z opadów nie spływała po ścianie ani drzwiach wejściowych;
  • Daszek nad drzwi powinien być wykonany z materiału odpornego na działanie wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym także temperatur;
  • Zadaszenie nad drzwi powinno być solidnie wykonane, aby woda nie przedostawała się przez elementy konstrukcyjne;
  • Daszek nad drzwi musi być prawidłowo zamontowany zgodnie z dołączaną do niego instrukcją.

Przy wyborze zadaszenia wejścia warto zwrócić uwagę nie tylko na specyfikację poszczególnych modeli, ale także i producenta. Zaleca się unikać masowej produkcji na rzecz sprawdzonych producentów, zwłaszcza polskich – takich jak firma Arctom. Zadaszenie balkonu lub klasyczny daszek nad drzwi wejściowe od Arctom posiada uszczelkę ścienną wraz z uniwersalnym zestawem montażowym i prostą instrukcją.

Z jakich materiałów wykonuje się daszki nad drzwi?

W ofercie marki Arctom znaleźć można daszki nad drzwi wykonane z trzech materiałów, mianowicie poliwęglanu komorowego, akrylu oraz kompozytu. Wszystkie modele umieszczane są na aluminiowej konstrukcji malowanej proszkowo dla zabezpieczenia przed działaniem wilgoci.

Poliwęglan to tworzywo coraz częściej wykorzystywane w budownictwie jako trwały i lekki zamiennik szkła. Materiał ten ma właściwości izolacyjne, jest całkowicie odporny na wilgoć i zmienne temperatury, w tym także skrajne. Barwione panele poliwęglanowe nie blakną pod wpływem słońca, a ponieważ pozostają przejrzyste – świetnie przepuszczają naturalne światło. Szczególnie wartą uwagi cechą daszków poliwęglanowych jest ich wyjątkowo niska waga. Daszki na balkon z poliwęglanu, podobnie jak modele nad drzwi, są rekordowo lekkie przy zachowaniu pełnej wytrzymałości.

Akryl również bywa używany jako zamiennik szkła – to trwałe tworzywo, które może być różnie wykańczane dla ciekawego efektu wizualnego. Akryl również nie blaknie pod wpływem światła słonecznego i wykazuje wysoką odporność na temperatury. Akrylowy daszek nad drzwi z rynną to częsty wybór – nie przepuszcza on wilgoci, nie wchodzi z nią w żadną reakcję i jest łatwy do utrzymania w czystości.

Kompozytowe zadaszenie nad wejściem do domu wyróżnia się spośród daszków wykonywanych z poliwęglanu czy akrylu przez to, że nie przepuszcza światła. Płyta kompozytowa składa się z trzech warstw – pomiędzy dwoma warstwami aluminium znajduje się polietylen. Tego rodzaju zadaszenie balkonu lub wejścia chroni nie tylko przed deszczem, ale także silnymi promieniami słońca.

Daszek nad drzwi z rynną i ścianką dla pełnej ochrony

Dodatki takie jak rynna czy ścianka nie wpływają na szczelność daszka, ale zapewniają pełniejszą ochronę przed opadami. Warto rozważyć ich wybór, jeśli to właśnie szczelność i ochrona przed opadami jest kwestią priorytetową. Dzięki nim balkon lub taras zadaszony będzie jeszcze wygodniejszym miejscem do odpoczynku, a osłonięte wejście do domu pozwoli schronić się przed zacinającą ulewą albo nawet silnym wiatrem.

Daszki nad drzwi od Arctom posiadają wbudowane małe rynienki odprowadzające wodę z opadów po bokach konstrukcji. Dzięki nim podczas deszczu pod daszkiem nie tworzy się ściana wody, przez którą trudno byłoby przejść. Deszcz spływa po bokach wąską strużką, którą łatwo ominąć.

Daszek nad drzwi ze ścianką to także warte uwagi rozwiązanie zapewniające osłonę boczną wejścia. Przy silnym deszczu, burzach, śnieżycach, czy nawet gradzie, zacinające opady mogą uderzać w drzwi wejściowe niesione przez wiatr. Dodatkowe ścianki zamontowane po bokach osłonią wejście i ochronią drzwi przed działaniem warunków pogodowych.

Dodaj komentarz