Blog

Rodzaje daszków nad drzwi, które możesz samodzielnie zamontować

Niepozorny dodatek architektoniczny, który znacznie poprawia komfort odwiedzających nasz dom gości, jak i również nas samych. Daszki nad drzwi niepodważalnie stanowią przydatne urozmaicenie dla naszego domu, chroniąc przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi i jednocześnie utrzymując przy tym porządek.

Rodzaje daszków na drzwi

Istnieje kilka rodzajów daszków, każdy z nich charakteryzuje się innymi gabarytami oraz trudnością w montażu. Najprostszym przykładem może być płaski daszek o prostych krawędziach. Nie zasłania dużych fragmentów ściany, przy okazji nie koliduje z pozostałymi elementami domu. Daszek nad drzwi jednospadowy, niewielki, pasuje do niemal każdego budynku. 

Popularne są daszki dwuspadowe, ze spadkami na boki. Tu jednak należy zwrócić większą uwagę na detale. Główny problem stanowi zrównanie okapów i gzymsów budynku oraz bocznych połaci daszku. Każde ułożenie ma swoje wady i zalety, dlatego powinniśmy szczególnie zwrócić na to uwagę. Nawet jeśli udałoby się ułożyć je na tym samym poziomie, może okazać się, iż taki układ nie sprawdza się z dachem naszego domu.

Szczególnie warte uwagi są daszki z boczną ścianą. Ta dodatkowa osłona kryje nas przed wiatrem, zacinającym deszczem oraz zimnem. Przy projektowaniu daszku nie zapominajmy jednak by woda nie spływała na stronę przejścia, ponieważ to znacznie utrudni nam dostanie się do drzwi. W ostateczności zawsze możemy zamontować także rynnę.

Jaki daszek poliwęglanowy wybrać?

Wybierając odpowiedni daszek, starajmy się objąć pod nim także schody. Zimą szczególnie nie trudno poślizgnąć się na oblodzonych stopniach, nie wspominając o zwisających nad nimi soplach. Nawet latem powinniśmy wystrzegać się mokrych od deszczu, nieosłoniętych niczym schodów.

Obszerność daszku powinna być dostatecznie duża, by przykryć najbardziej niezbędne elementy.  W przypadku gdy chcemy ochronić także donice z kwiatami lub ławkę, musimy odpowiednio zwiększyć rozmiar. Nie powinniśmy jednak budować daszków o wysięgu dłuższym niż 2-2,5m, gdyż może to prowadzić do przykrych konsekwencji z zacieniowaniem. Wejście pod daszkiem stanie się wtedy chłodne i ciemne, a w dodatku pojawi się problem z zawilgoceniem ścian i posadzek. Na naszym blogu znajduje się osobny artykuł dotyczący tego na co zwrócić uwagę przy wyborze daszku nad drzwi.

Dodaj komentarz