Blog

Montaż zadaszenia nad drzwi – daszki i ścianki Arctom

Zadaszenie nad drzwiami często traktowane jest jako niepotrzebny element, generujący dodatkowe koszty. Tymczasem jest to rozwiązanie dające wiele korzyści, które jednak należy odpowiednio wybrać i zamontować. Bardzo duża liczba możliwości sprawia, że każdy może wybrać dla siebie taki produkt, który spełni jego oczekiwania i będzie nie tylko dodatkiem poprawiającym estetykę elewacji, ale również praktycznym rozwiązaniem dla domu czy obiektu użyteczności publicznej.

Po co montować daszek?

Podstawową funkcją, jaką pełnią tego rodzaju daszki to ochrona drzwi przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi –  przede wszystkim opadami deszczu i śniegu. Przyczyniają się one do niszczenia drzwi, nie tylko obniżając ich walory estetyczne, ale również powodując utratę formy, co może w przyszłości przyczynić się do wielu problemów, takich jak np. problemy z domykaniem. Daszek chroni i zapobiega niszczeniu drzwi, a ponadto gromadzi śnieg, w związku z czym nie zalega on przed wejściem i tym samym nie stanowi powodu zmartwień domowników. Jego praktyczność wynika również z tego, że w przypadku niekorzystnych warunków można się pod nimi schronić i ze spokojem poszukać kluczy czy rozłożyć parasol.

Wybór rozwiązania

Wybór odpowiedniego kształtu, wymiaru oraz koloru daszka ma bardzo duże znaczenie. Warto pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy i inwestycja na długie lata, w związku z czym lepiej dokonać dokładnych pomiarów i zamówić produkt, który spełniać będzie oczekiwania – zarówno pod kątem funkcjonalności, jak również estetyki. W naszej ofercie znajdują się nowoczesne rozwiązania z aluminium, poliwęglanu oraz akrylu, które zostały pomalowane proszkowo i dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.

Jak montować

Proces montażu jest prosty, bowiem nowoczesne daszki nie wymagają wielkiej znajomości branży budowlanej czy posiadania skomplikowanych narzędzi, a jedynie wiertarkę. Prace montażowe warto wykonywać według schematów, przypisanych do każdego daszka z osobna. W każdym opakowaniu z daszkiem znajdują się instrukcje montażowe, a w serwisie YOU TUBE założyliśmy kanał ARCTOM gdzie można znaleźć filmy montażowe naszych produktów:   www.youtube.com/channel/UC-djcI7T9t0WQVwr85dcA5A

Prace montażowe, ze względu na różne rodzaje daszków, różnią się, ale zwykle detalami, w związku z czym schemat działania jest zazwyczaj bardzo podobny. Podczas montażu daszku, warto korzystać ze sprawdzonych metod i porad specjalistów.

Warto pamiętać, że wykonywane na samym początku otwory muszą znajdować się w odpowiednich miejscach, w związku z czym należy precyzyjnych pomiarów. Kąt ułożenia otworów jest zależny od kąta wygięcia łuków.

Aby precyzyjnie wyznaczyć punkty mocowania zadaszenia (położenie otworów montażowych na ścianie budynku) najlepiej jest użyć wzornika , który możemy łatwo wykonać. Najpierw na podkładce tekturowej zaznaczamy miejsca mocowania przykładając do niej daszek. Następnie tak wykonany wzornik możemy przyłożyć do ściany i precyzyjnie wyznaczyć położenie otworów  montażowych.

Do montażu koniecznie trzeba użyć odpowiednich elementów mocujących – kotwy do górnych otworów powinny być szczególnie odporne na wyrywanie ze ścian, a dolne na ścinanie. Rodzaj elementów montażowych bardzo często jest uzależniony od materiału, z którego wykonana została ściana. W przypadku cegły, betonu czy kamienia najczęściej wykorzystywane są kotły plastikowe, do pustaków z ceramiki wykorzystuje się kotwy stalowe, a do drewnianych ścian – zwykłe wkręty.

Mocując daszek na ścianie ocieplonej styropianem należy pod śrubami zamontować tuleje dystansowe o odpowiedniej długości. Nie dojdzie wtedy do uszkodzenia docieplenia, a cała konstrukcja będzie stabilna na lata.

Czyszczenie i konserwacja

O zamontowane zadaszenie nad drzwi warto odpowiednio dbać, jednak konserwacja i czyszczenie nie są skomplikowane. Wystarczy raz na jakiś czas przemyć powierzchnię wodą i łagodnymi środkami czyszczącymi, jak mydło w płynie czy płyn do mycia naczyń. Warto jednak pamiętać, by nie używać silnych środków chemicznych oraz szorstkich narzędzi.

Dodaj komentarz