Blog

Konserwacja drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe są wizytówką każdego domu, dlatego warto należycie o nie zadbać, aby ich wysoka estetyka została utrzymana przez jak najdłuższy czas. Dzięki wielu dostępnym na rynku środkom do pielęgnacji drewna bardzo łatwo zadbać o wysoką jakość stolarki i zabezpieczyć ją przed działaniem czynników zewnętrznych.

Drzwi drewniane

W większości domów montowane są drzwi drewniane, które ze względu na swoją trwałość oraz wysoką estetykę, sprawdzają się w różnych rodzajach obiektów. W tym przypadku najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty, takie jak mleczka, oleje i pasty, których podstawowym zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej ochrony. Tego rodzaju zabezpieczenie ma ogromne znaczenie, bowiem deszcz, śnieg czy grad mogą mieć wpływ nie tylko na pogorszenie estetyki drzwi, ale również podstawowe funkcje, takie jak właściwe domykanie. Doskonałym sposobem na zabezpieczanie jest również montaż zadaszenia, w którego produkcji specjalizuje się nasza firma. Wybór odpowiedniego rozwiązania ograniczy kontakt drzwi z deszczem czy śniegiem do minimum, co ułatwia ich konserwację i nie wymaga od użytkownika wykonywania aż tak pieczołowitych i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Aby poprawić wygląd zniszczonych pod wpływem wielu lat użytkowania drzwi, warto zastosować specjalny lakier, który odświeży ich wygląd. Polecamy wybór preparatów w jaśniejszych odcieniach, co pozwoli uzyskać lepszy efekt i naturalny, piękny wygląd drewnianej powierzchni. W przypadku bardzo zniszczonych drzwi, warto zastosować farbę (dzięki której możemy również zmienić ich kolor), a także poddać powierzchnię procesowi szlifowania i czyszczenia. Na sam koniec również niezbędny będzie lakier.

Powierzchowne zabrudzenia należy usuwać zwykłymi, lekkimi środkami czyszczącymi, które wykorzystuje się w gospodarstwie domowym. Unikajmy natomiast detergentów zawierających rozpuszczalniki oraz środki szorujące.

Drzwi z PVC i aluminium

Posiadanie drzwi z tworzyw sztucznych albo aluminiowych jest dużo bardziej komfortowe, bowiem konserwacja jest łatwiejsza. Do pielęgnacji wykorzystuje się w tym przypadku roztwory z wody i delikatnych środków czyszczących, które nie zawierają alkoholu, rozpuszczalnika albo octanu. Podobnie jest w przypadku drzwi aluminiowych albo wykonanych z włókna szklanego, jednak tutaj w większości przypadków wystarczy sama woda.

Konserwacja mechanizmów drzwi

Bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularna konserwacja okuć oraz uszczelek, wpływających na prawidłowe działanie drzwi. W przypadku okuć zaleca się przynajmniej raz do roku smarować je specjalnymi olejami, smarami albo innymi preparatami, które oferują renomowani producenci. Dzięki temu można zapobiec rdzewieniu metalowych części, a także tarciom. W przypadku uszczelek stosuje się specjalny preparat konserwujący, również raz do roku albo co sześć miesięcy.

Aby zachować sprawność drzwi na lata, warto poddawać je okresowym przeglądom, dzięki którym zachowają one płynność podczas zamykania i otwierania, będą posiadały w pełni sprawne zamki i zawiasy itd.

Dodaj komentarz