Blog

Jak rozplanować prace ogrodowe na wiosnę? | Porady od Arctom

Wiosna to wyjątkowa pora roku, kiedy przyroda budzi się do życia. Każdy miłośnik ogrodnictwa wie jednak, że praca na działce trwa przez cały rok. Jakie zadania czekają na Ciebie w najbliższym czasie, a co możesz zrobić na działce, dopiero gdy zrobi się cieplej?

Kalendarz ogrodniczy – czy w ogrodzie można pracować cały rok?

Prowadzenie ogrodu albo działki to praca przez cały rok:

  • Styczeń to spokojny miesiąc, w którym rośliny uprawia się głównie w domu. Najważniejszym zadaniem w ogrodzie jest usuwanie śniegu z drzew, krzewów, altany czy pergoli. Dzięki temu biała czapa nie uszkodzi ani roślin, ani konstrukcji.
  • Luty to czas przycinania żywopłotów i drzew owocowych (tylko w temperaturze powyżej 5 st. Celsjusza!).
  • Marzec – najważniejsze prace omówimy poniżej.
  • Kwiecień i maj to wstęp do sezonu działkowego. Posiej rośliny wabiące owady zapylające, zadbaj o trawnik i rabaty, podetnij gałęzie, posiej i zasadź rośliny.
  • Czerwiec jest okresem walki z mszycami i systematycznego usuwania przekwitłych kwiatów.
  • Lipiec i sierpień pozwala w pełni cieszyć się pierwszymi plonami, np. wiśniami i winogronami. W sierpniu tempo wzrostu roślin maleje.
  • Wrzesień to moment na sadzenie warzyw ozimych, np. mrozoodpornych odmian rzodkiewki i buraków. Możesz też zacząć kompostowanie.
  • Październik jest odpowiedni do przesadzania roślin. Wrażliwe krzewy przenieś do wewnątrz. Z letnich kwiatów warto zachować nasiona na kolejny rok.
  • Listopad i grudzień – schyłek roku upływa głównie na ochronie roślin przed mrozem. Warto osłonić je włókniną lub gałęziami. Z ogrodu należy usunąć węże do podlewania i urządzenia wodociągowe.

Prace ogrodowe w marcu

Marzec jest miesiącem, który wypatruje wielu ogrodników i zapalonych działkowców. Koniec zimy i początek wiosny to najlepszy czas na zaplanowanie wiosennych porządków. Prace ogrodowe w marcu należy rozpocząć od przyjrzenia się przydomowemu ogrodowi lub działce. Sprawdź, jakich zabiegów wymagają drzewa i krzewy. Upewnij się, jakiej pielęgnacji na wiosnę potrzebuje trawnik i zweryfikuj stan rabatek.

W marcu najlepiej zacząć nawożenie ziemi. Po zimie warto wykorzystać również kompost. Różne rodzaje roślin potrzebują różnych nawozów, dlatego, zanim zadbasz o glebę, pomyśl, co będzie w niej rosnąć. Dla przykładu rośliny cebulowe potrzebują saletry amonowej, a młode drzewa – azotu. Każdy nawóz należy delikatnie przemieszać z ziemią, np. za pomocą glebogryzarki.

Istotne jest jednak, aby nie przesadzić z nawożeniem. Jeżeli nie wiesz, w jakie składniki jest bogata gleba na Twojej działce, przypatrz się rosnącym na niej roślinom. Tzw. rośliny wskaźnikowe wyrastają na określonych rodzajach gleby. Na przykład o poziomie zawartości azotu mówią m.in. pokrzywa zwyczajna i babka lancetowata. Pokrzywa wskazuje na zasobność w azot, a babka – na jego niedobory.

Rośliny podpowiadają także pH gleby. Maki polne rosną w glebie zasadowej (pH powyżej 7,3), a koniczyna polna – na glebie kwaśnej (pH poniżej 6,5). Glebę o pH między 6,5 a 7,3 uważa się za neutralną. Aby sprawdzić pH gleby, warto skorzystać też z urządzenia zwanego kwasomierzem. Do wyboru masz dwa rodzaje – chemiczny albo elektroniczny. Podobnie jak w przypadku nawozu także właściwe pH zależy od tego, jaką roślinę chcesz uprawiać. Odpowiednia wartość sprawia, że poprawia się struktura podłoża, a woda wnika w głębsze warstwy gleby, bliższe korzeniom. Dzięki temu rośliny szybciej i bujniej rosną.

Prace obowiązkowe na wiosnę

Po przyjrzeniu się działce po zimie i zadbaniu o jakość gleby warto przejść do kolejnych prac ogrodowych. Od czego zacząć? Sprawdź długoterminową prognozę pogody. Jeżeli chcesz ściągnąć zimową otulinę z najwrażliwszych krzewów, takich jak hortensja, musisz upewnić się, że nie przewiduje się już przymrozków. W przeciwnym razie pączki przemarzną, a hortensja nie zakwitnie.

Następnym krokiem powinno być przycinanie krzewów ozdobnych i drzew owocowych. Dobrze przyjrzyj się ułożeniu i kondycji gałęzi. Umiejętne podcinanie na wiosnę zapewnia piękne kwitnienie krzewów i obfite zbiory z drzew owocowych, poza tym pozwoli zadbać o zdrowie roślin. Jak obcinać drzewa i krzewy? Przede wszystkim należy odciąć gałęzie, które są złamane i te krzyżujące się ze sobą. Niewskazane jest też pozostawianie gałęzi, które rosną do środka korony.

Twoje pociechy uwielbiają zabawy w ziemi, a Ty zastanawiasz się, czy są jakieś bezpieczne prace w ogrodzie na wiosnę dla dzieci? Małych ogrodników warto poprosić o pomoc przy zagrabianiu liści z trawnika i rabatek. Ogromnym ułatwieniem dla kilkuletnich działkowiczów są grabie ogrodowe dla dzieci. Wspólnie możecie też uzupełnić korę, którą podsypuje się iglaki.

Wysiew kwiatów i warzyw w marcu – czy nie za wcześnie?

W marcu odwiedź sklep ogrodniczy. Kup nasiona kwiatów i warzyw, które chcesz uprawiać w tym roku w swoim ogrodzie. Koniecznie przeczytaj wymagania konkretnego gatunku, które znajdziesz z tyłu opakowania. Marzec to najlepszy moment na przygotowanie rozsad warzyw, dla których wzrostu optymalne są ciepłe warunki. Z rozsad sadzi się również wiele gatunków kwiatów. W kwietniu można umieścić je w glebie. W marcu część warzyw i kwiatów można wysiać bezpośrednio do gruntu, np. nasiona groszku pachnącego, pietruszkę i marchew.

Chcesz, żeby Twój ogród był już wiosną pełen roślin? W takim razie w marcu i kwietniu zajmij się nie tylko przygotowaniem rozsad i sianiem nasion, lecz także zakupem krzewów kwitnących. Ważne jest, aby nie miały jeszcze zawiązanych pąków.

Wiosenna aranżacja wejścia do domu – daszki nad drzwi wejściowe

Ciekawą pracą ogrodową w marcu jest też wybór praktycznych dekoracji. Jednym z nich są daszki z poliwęglanu i daszki akrylowe, które umieścisz nad drzwiami do domu. Nie mniej praktyczne są daszki nad drzwi wejściowe domu. Niewielkie schronienie pozwoli wyjść na ogród i cieszyć się widokiem zieleni, nawet w trakcie ulewy lub opadów gradu. Możesz również zdecydować się na zadaszenie tarasu, które mimo deszczowej aury pozwoli na grillowanie albo rodzinne śniadanie na świeżym powietrzu.

Systematyczna praca w ogrodzie, doglądanie roślin i dbanie o miejsce do rodzinnego wypoczynku to idealne połączenie zadań, które uwielbia wielu działkowców. Jeżeli chcesz na co dzień podziwiać efekty swojej pracy w ziemi, np. przy rodzinnym grillu, nie zapomnij o odpowiednim zadaszeniu tarasu.

Dodaj komentarz