Wiosna to wyjątkowa pora roku, kiedy przyroda budzi się do życia. Każdy miłośnik ogrodnictwa wie jednak, że praca na działce trwa przez cały rok. Jakie zadania czekają na Ciebie w najbliższym czasie, a co możesz zrobić na działce, dopiero gdy zrobi się cieplej?
Kalendarz ogrodniczy – czy w ogrodzie można pracować cały rok?
Prowadzenie ogrodu albo działki to praca przez cały rok:
- Styczeń to spokojny miesiąc, w którym rośliny uprawia się głównie w domu. Najważniejszym zadaniem w ogrodzie jest usuwanie śniegu z drzew, krzewów, altany czy pergoli. Dzięki temu biała czapa nie uszkodzi ani roślin, ani konstrukcji.
- Luty to czas przycinania żywopłotów i drzew owocowych (tylko w temperaturze powyżej 5 st. Celsjusza!).
- Marzec – najważniejsze prace omówimy poniżej.
- Kwiecień i maj to wstęp do sezonu działkowego. Posiej rośliny wabiące owady zapylające, zadbaj o trawnik i rabaty, podetnij gałęzie, posiej i zasadź rośliny.
- Czerwiec jest okresem walki z mszycami i systematycznego usuwania przekwitłych kwiatów.
- Lipiec i sierpień pozwala w pełni cieszyć się pierwszymi plonami, np. wiśniami i winogronami. W sierpniu tempo wzrostu roślin maleje.
- Wrzesień to moment na sadzenie warzyw ozimych, np. mrozoodpornych odmian rzodkiewki i buraków. Możesz też zacząć kompostowanie.
- Październik jest odpowiedni do przesadzania roślin. Wrażliwe krzewy przenieś do wewnątrz. Z letnich kwiatów warto zachować nasiona na kolejny rok.
- Listopad i grudzień – schyłek roku upływa głównie na ochronie roślin przed mrozem. Warto osłonić je włókniną lub gałęziami. Z ogrodu należy usunąć węże do podlewania i urządzenia wodociągowe.
Prace ogrodowe w marcu
Marzec jest miesiącem, który wypatruje wielu ogrodników i zapalonych działkowców. Koniec zimy i początek wiosny to najlepszy czas na zaplanowanie wiosennych porządków. Prace ogrodowe w marcu należy rozpocząć od przyjrzenia się przydomowemu ogrodowi lub działce. Sprawdź, jakich zabiegów wymagają drzewa i krzewy. Upewnij się, jakiej pielęgnacji na wiosnę potrzebuje trawnik i zweryfikuj stan rabatek.
W marcu najlepiej zacząć nawożenie ziemi. Po zimie warto wykorzystać również kompost. Różne rodzaje roślin potrzebują różnych nawozów, dlatego, zanim zadbasz o glebę, pomyśl, co będzie w niej rosnąć. Dla przykładu rośliny cebulowe potrzebują saletry amonowej, a młode drzewa – azotu. Każdy nawóz należy delikatnie przemieszać z ziemią, np. za pomocą glebogryzarki.
Istotne jest jednak, aby nie przesadzić z nawożeniem. Jeżeli nie wiesz, w jakie składniki jest bogata gleba na Twojej działce, przypatrz się rosnącym na niej roślinom. Tzw. rośliny wskaźnikowe wyrastają na określonych rodzajach gleby. Na przykład o poziomie zawartości azotu mówią m.in. pokrzywa zwyczajna i babka lancetowata. Pokrzywa wskazuje na zasobność w azot, a babka – na jego niedobory.
Rośliny podpowiadają także pH gleby. Maki polne rosną w glebie zasadowej (pH powyżej 7,3), a koniczyna polna – na glebie kwaśnej (pH poniżej 6,5). Glebę o pH między 6,5 a 7,3 uważa się za neutralną. Aby sprawdzić pH gleby, warto skorzystać też z urządzenia zwanego kwasomierzem. Do wyboru masz dwa rodzaje – chemiczny albo elektroniczny. Podobnie jak w przypadku nawozu także właściwe pH zależy od tego, jaką roślinę chcesz uprawiać. Odpowiednia wartość sprawia, że poprawia się struktura podłoża, a woda wnika w głębsze warstwy gleby, bliższe korzeniom. Dzięki temu rośliny szybciej i bujniej rosną.
Prace obowiązkowe na wiosnę
Po przyjrzeniu się działce po zimie i zadbaniu o jakość gleby warto przejść do kolejnych prac ogrodowych. Od czego zacząć? Sprawdź długoterminową prognozę pogody. Jeżeli chcesz ściągnąć zimową otulinę z najwrażliwszych krzewów, takich jak hortensja, musisz upewnić się, że nie przewiduje się już przymrozków. W przeciwnym razie pączki przemarzną, a hortensja nie zakwitnie.
Następnym krokiem powinno być przycinanie krzewów ozdobnych i drzew owocowych. Dobrze przyjrzyj się ułożeniu i kondycji gałęzi. Umiejętne podcinanie na wiosnę zapewnia piękne kwitnienie krzewów i obfite zbiory z drzew owocowych, poza tym pozwoli zadbać o zdrowie roślin. Jak obcinać drzewa i krzewy? Przede wszystkim należy odciąć gałęzie, które są złamane i te krzyżujące się ze sobą. Niewskazane jest też pozostawianie gałęzi, które rosną do środka korony.
Twoje pociechy uwielbiają zabawy w ziemi, a Ty zastanawiasz się, czy są jakieś bezpieczne prace w ogrodzie na wiosnę dla dzieci? Małych ogrodników warto poprosić o pomoc przy zagrabianiu liści z trawnika i rabatek. Ogromnym ułatwieniem dla kilkuletnich działkowiczów są grabie ogrodowe dla dzieci. Wspólnie możecie też uzupełnić korę, którą podsypuje się iglaki.
Wysiew kwiatów i warzyw w marcu – czy nie za wcześnie?
W marcu odwiedź sklep ogrodniczy. Kup nasiona kwiatów i warzyw, które chcesz uprawiać w tym roku w swoim ogrodzie. Koniecznie przeczytaj wymagania konkretnego gatunku, które znajdziesz z tyłu opakowania. Marzec to najlepszy moment na przygotowanie rozsad warzyw, dla których wzrostu optymalne są ciepłe warunki. Z rozsad sadzi się również wiele gatunków kwiatów. W kwietniu można umieścić je w glebie. W marcu część warzyw i kwiatów można wysiać bezpośrednio do gruntu, np. nasiona groszku pachnącego, pietruszkę i marchew.
Chcesz, żeby Twój ogród był już wiosną pełen roślin? W takim razie w marcu i kwietniu zajmij się nie tylko przygotowaniem rozsad i sianiem nasion, lecz także zakupem krzewów kwitnących. Ważne jest, aby nie miały jeszcze zawiązanych pąków.
Wiosenna aranżacja wejścia do domu – daszki nad drzwi wejściowe
Ciekawą pracą ogrodową w marcu jest też wybór praktycznych dekoracji. Jednym z nich są daszki z poliwęglanu i daszki akrylowe, które umieścisz nad drzwiami do domu. Nie mniej praktyczne są daszki nad drzwi wejściowe domu. Niewielkie schronienie pozwoli wyjść na ogród i cieszyć się widokiem zieleni, nawet w trakcie ulewy lub opadów gradu. Możesz również zdecydować się na zadaszenie tarasu, które mimo deszczowej aury pozwoli na grillowanie albo rodzinne śniadanie na świeżym powietrzu.
Systematyczna praca w ogrodzie, doglądanie roślin i dbanie o miejsce do rodzinnego wypoczynku to idealne połączenie zadań, które uwielbia wielu działkowców. Jeżeli chcesz na co dzień podziwiać efekty swojej pracy w ziemi, np. przy rodzinnym grillu, nie zapomnij o odpowiednim zadaszeniu tarasu.