Blog

Jak połączyć praktyczne rozwiązania z pięknym wystrojem, czyli jak ze smakiem urządzić wiatrołap?

Wejście do domu najczęściej prowadzi do przejściowego pomieszczenia, w którym można zostawić odzież wierzchnią oraz buty. Pomieszczenie to nazywamy przedsionkiem, sienią, przedpokojem czy właśnie wiatrołapem. Pozwala utrzymać czystość oraz jest istotnym elementem izolacji cieplnej całego domu. Jak ze smakiem urządzić wiatrołap, aby stanowił funkcjonalne, jak i przykuwające wzrok pomieszczenie? Poniżej kilka ciekawych informacji dotyczących wiatrołapów oraz sposobów na ich funkcjonalne, ale i atrakcyjne urządzenie.

Czym jest wiatrołap i czy warto w niego inwestować?

Wiatrołap to niewielkiej wielkości pomieszczenie, do którego prowadzą drzwi wejściowe. Wyróżniamy wiatrołap zewnętrzny oraz wiatrołap wewnętrzny. Ten pierwszy najczęściej przyjmuję formę ganku z dodatkowym oknem (może znajdować się on od frontu lub wychodzić na ogród). Wiatrołap wewnętrzny natomiast bardziej przypomina przedsionek lub przedpokój. Dobrze urządzone spełniają kilka podstawowych funkcji:

  • chronią przed naniesieniem piasku czy błota do domu;
  • stanowią doskonałe miejsce na przechowywanie odzieży wierzchniej, butów czy parasoli (ganek wybudowany od strony ogrodu to natomiast idealne miejsce na przechowywanie podstawowych narzędzi ogrodniczych);
  • odpowiednio zaaranżowane będą pięknym miejscem, w którym witani przez nas goście poczują się mile widziani;
  • stanowią idealną izolację cieplną – do dalszych pomieszczeń nie przedostaje się zimne powietrze z zewnątrz (dodatkową ochronę zapewnią nam daszki nad drzwi producent których gwarantuje zabezpieczenie przed deszczem i wiatrem).

Wiatrołap to niezwykle przydatne pomieszczenie. Warto pamiętać, że jeśli w danym domu nie ma wydzielonego miejsca na takie pomieszczenie, zawsze można dobudować ganek. Nie wymaga to specjalnego zezwolenia, jeśli jego powierzchnia nie będzie większa niż 25 m².

Jak urządzić z klasą wnętrze wiatrołapu wewnętrznego?

To, w jaki sposób urządzimy wnętrze naszego wiatrołapu zależy w dużej mierze od przestrzeni, jaką dysponujemy. Na większej przestrzeni wystarczy miejsca, by postawić masywną szafę do przechowywania kurtek, szafkę na buty, wieszak oraz wygodne siedzisko, na którym można usiąść i założyć buty. W przedsionku dobrze będzie się prezentować również elegancka konsola. To świetne miejsce na poręczną misę na klucze, roślinę doniczkową czy rodzinne zdjęcie. Wybrane przez nas do wiatrołapu dodatki powinny być dopasowane do stylu sąsiednich pomieszczeń, by wszystko ze sobą dobrze współgrało.

Przed drzwiami dobrze jest natomiast zamontować daszek nad drzwi wejściowe. Ochroni nas on przed deszczem lub innymi, nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, gdy będziemy szukać kluczy do domu. Jaki daszek nad drzwi wejściowe wybrać? Świetnie w tym celu sprawdzają się daszki poliwęglanowe, które przepuszczają światło, a jednocześnie chronią przed promieniem UV – to dobra wiadomość nie tylko dla naszej skóry, ale i drewnianych drzwi, które mogą blaknąć pod wpływem światła UV. Dobrze jest więc zainwestować w daszki nad drzwi wejściowe duże, by dawały one jak największe zabezpieczenie.

Jak urządzić wiatrołap zewnętrzny?

Wiatrołap zewnętrzny można urządzić w podobny sposób, jak wiatrołap wewnętrzny. Eleganckie wykończenie zapewnią nam przeszklone ściany lub przeszklone drzwi do wnętrza pomieszczeń w domu. Pamiętajmy tym, by podłoga w wiatrołapie była pokryta łatwym w czyszczeniu materiałem – świetnie sprawdzą się w tym celu kafelki. Niestety nawet dobra wycieraczka nie jest w stanie do końca zabezpieczyć nas przed zabrudzeniami w błotnisty, deszczowy dzień. Ściany wiatrołapu dobrze jest natomiast pokryć łatwozmywalną farbą lub tynkiem mozaikowym. Warto to zrobić, gdyż jest to pomieszczenie bardzo podatne na zabrudzenia. Wystarczy oprzeć się mokrą kurtką o ścianę podczas ściągania butów i plama gotowa. Zadbajmy również o przyjemne oświetlenie – dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie czujnika ruchu, dzięki któremu światło będzie włączać się automatycznie po wejściu do domu. Pozwoli nam to uchronić się przed zabrudzeniami wokół włącznika światła.

Dodaj komentarz