Zadaszenie drzwi wejściowych jest elementem budynku, który narażony jest na trudne warunki użytkowania, zmienne obciążenia pochodzące od wiatru, obciążenia śniegiem, zróżnicowane temperatury, promieniowanie UV, bezpośrednie oddziaływanie wody, kwaśne deszcze, zabrudzenia pochodzące z atmosfery. Ponadto bezpośrednio współpracuje z elewacją budynku, która podczas wieloletniego użytkowania może się zabrudzić. Dobierając odpowiednie zadaszenie, musimy brać pod uwagę powyższe czynniki.
Na rynku istnieje wiele rodzajów zadaszeń, które różnią się między sobą budową, oraz rodzajem materiału wykorzystywanego do ich budowy, takie jak:
- Zadaszenia na konstrukcji drewnianej
- Zadaszenia na konstrukcji z tworzyw sztucznych
- Zadaszenia stalowe
- Zadaszenia aluminiowe
- Zadaszenia ze stali nierdzewnej
Ze względu na rodzaj zastosowanego pokrycia możemy podzielić zadaszenia na:
Materiały nieprzezierne jak:
- Dachówka,
- Blachodachówka,
- Blacha trapezowa
- Pyta kompozytowa
Materiały przezierne jak:
- Poliwęglan komorowy,
- Poliwęglan lity,
- Płyta akrylowa,
- Szyba
Zadaszenie należy dobrać tak, aby jego forma i kolor były dobrane do stylu, w jakim został wykonany budynek. Jeżeli chodzi o rozmiar dobrany do wielkości drzwi. Powinno posiadać rynienki oraz uszczelkę przyścienną. Nie można również zapomnieć, aby zadaszenie było wystarczająco wytrzymałe. Montujemy go do elewacji, na niej powstają ślady w postaci przewiertów, lub chociażby zabrudzeń powstających w trakcie użytkowania. Ważne jest, aby było wykonane przez doświadczonego producenta, który zadba, aby profile były polakierowane lakierem elewacyjnym, a poszycie było również odporne na promienie UV, a w przypadku uszkodzenia zapewni części zamienne. Obecnie bardzo modne stały się zadaszenia na konstrukcji aluminiowej lakierowanej proszkowo. Z uwagi na dużą ilość modeli, bogatą kolorystykę oraz zróżnicowane wymiary łatwo dobrać odpowiednie zadaszenie do swojego budynku. Są lekkie i wytrzymałe. Nie wymagają konserwacji.