Blog

Wybór kształtu i koloru daszka nad drzwi – Sprawdź propozycje od ARCTOM

Daszki nad drzwi — jakie materiały są do wyboru i jakie mają właściwości?

Daszek nad drzwi wejściowe powinien mieć solidną konstrukcję, która przenosi duże obciążenie, a jednocześnie nie jest ciężka. Takie cechy posiada aluminium. ARCTOM oferuje daszki o konstrukcji aluminiowej dodatkowo zabezpieczone przed korodowaniem. Wypełnienie daszku nad wejściem może być wykonane z poliwęglanu, akrylu lub kompozytu. Każdy z tych materiałów świetnie się sprawdza. Największą odporność na obciążenie wykazują daszki kompozytowe, które wykonane są z dwóch warstw aluminium, pomiędzy którymi znajduje się rdzeń polietylenowy. Z kolei daszki z poliwęglanu są niezwykle odporne zarówno na skrajnie niską, jak i skrajnie wysoką temperaturę. Daszki akrylowe, które są transparentne przepuszczają promienie słoneczne, a jednocześnie blokują przynajmniej 90% szkodliwego promieniowania UV. Zadaszenie nad drzwi poliwęglanowe czy też kompozytowe także blokuje promieniowanie UVA/UVB. Można wybrać nie tylko daszki nad drzwi przezierne, ale i satynowane w przypadku akrylu czy też dymione w przypadku poliwęglanu. W daszkach nad drzwi z kompozytu górna część może być utrzymana w lakierowanej czerni, a dolna w bieli.

Jak dobrać kształt daszku do elewacji budynku?

Daszki powinny być dobrane zarówno do kształtu dachu, jak i okiennic, a także elewacji zarówno jej koloru, jak i rodzaju wykończenia. W przypadku elewacji w tradycyjnym stylu i dachu czterospadowego, a także zaokrąglonych okiennic warto wybrać daszki łukowe lub w kształcie markizy. Takie daszki będą współgrać ze stylistyką budynku. Do nowoczesnych budynków z płaskimi dachami czy to jednokondygnacyjnych czy kilku kondygnacyjnych świetnie prezentują się daszki płaskie. Do dachów dwuspadowych można wybrać daszek w kształcie markizy. Taki kształt można wybrać jako daszek na balkon, ale i taras. Wybór kształtu daszku może sprawić, że architektura budynku stanie się bardziej urozmaicona. Zatem do geometrycznych brył także można wybrać daszki zaokrąglone na zasadzie kontrastu.

Wielkość daszku nad wejściem a przepisy dotyczące zadaszenia nad drzwi

Obowiązują określone przepisy dotyczące daszku nad drzwi. Należy go stosować w przypadku budynków przeznaczonych na pobyt ludzi, które mają powyżej dwóch kondygnacji. Nie oznacza to jednak, że daszek nad wejściem jest niepotrzebny w budynku jednokondygnacyjnym czy dwukondygnacyjnym. Zadaszenie drzwi wejściowych chroni ścianę przy wejściu i drzwi przed nadmiarem wilgoci, ale i szkodliwym promieniowaniem UV czy padającym śniegiem bądź gradem. Ponadto zabezpiecza je również przed osiadaniem zanieczyszczeń, zarówno związanych z pyłami, jak i unoszącą się żywicą z drzew. Zanieczyszczenia osiadające na daszku można łatwo usunąć, gdyż są odporne na działanie detergentów, a jednocześnie można wyczyścić je w szybki sposób, choćby myjką ciśnieniową, a ponadto gąbką i wodą. Daszki akrylowe dodatkowo można polerować w przypadku wystąpienia delikatnych zarysowań. Wracając do kwestii przepisów, mówią one, że daszek nad drzwi powinien być szerszy od nich przynajmniej o metr. Daszek nad drzwi powinien mieć od 120 cm do 2 metrów szerokości i 75 do 120 cm głębokości.

Dobierzcie kolor daszków nad drzwi do aranżacji budynku

Warto zwrócić uwagę także na kolorystykę. Zarówno płaski daszek nad drzwi, jak i ten w kształcie łuku może mieć konstrukcję w różnych kolorach. W ofercie ARCTOM dostępne są daszki nad drzwi przezierne i nieprzezierne. Jeżeli chce się uzyskać pełne zacienienie od słońca, to te drugie będą odpowiednim wyborem. Z kolei gdy wejście, balkon czy taras ma być oświetlone, ale jednak chronione przed szkodliwym promieniowaniem można zdecydować się na daszki przezierne z akrylu, poliwęglanu czy też kompozytu. Daszki mogą posiadać konstrukcję w różnych kolorach. Można wybrać białą, srebrną, antracytową czy też brązową i dopasować ją choćby do kolorystyki okiennic albo dachu budynku czy też kolorystyki samej elewacji. Jeżeli chce się chronić wejście przed zacinającym deszczem, to dobrze sprawdzi się daszek nad drzwi ze ściankami bocznymi.

Dodaj komentarz