Blog

Mini szklarnia domowa – co można w niej hodować?

Mini szklarnia domowa to przezroczysty pojemnik idealny do uprawy roślin. Z łatwością wyhodujesz w nim kiełki lub zioła. To również idealne pudełko do przechowania kosemtyków czy zabawek. Dużą zaletą domowej szklarni jest to, że została wykonana z poliwęglanu, co czyni ją odporną na uszkodzenia mechaniczne, a także ekstremalnie niskie i bardzo wysokie temperatury. Mini szklarnia to też łatwy sposób na uczenie najmłodszych dbania o rośliny.

Mini szklarnia – co to jest?

Szklarnia najczęściej kojarzy nam się z ogrodową konstrukcją wykończoną szybą lub folią, w której można uprawiać wiele roślin od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pozwala ona stworzyć idealne warunki do wzrostu wielu roślin, które na świeżym powietrzu nie zawsze radzą sobie tak dobrze, jak w szklarni. Do zalet szklarni należą zatem:

  • wydłużenie okresu wegetacyjnego – w przypadku miniszklarni nawet na cały rok
  • nieograniczone możliwości uprawy różnych gatunków
  • możliwość samodzielnego uzyskania zdrowych, ekologicznych owoców czy warzyw
  • ograniczenie ilości szkodników na roślinach
  • oszczędności – warzywa kupione w sklepie są droższe niż te uprawiane samodzielnie
  • możliwość dopasowania rozmiaru do wymiarów działki.

Ostatnią zaletą posiadania szklarni jest fakt, że uprawianie roślin łagodzi stres. W związku z tym wielu z nas pielęgnuje warzywa i owoce w szklarni w ogrodzie lub w szklarni domowej, by zachować dobre samopoczucie.

Jeśli więc nie masz domu z ogrodem, a chcesz uprawiać rośliny – nic straconego. Na rynku dostępne są od jakiegoś czasu takie produkty, jak np. szklarnia domowa, inaczej nazywana mini szklarnią. Mini szklarnia domowa to pojemnik o różnych wymiarach, który z powodzeniem może być stosowany w domu do uprawy roślin. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest kompaktowy wymiar takiegi pudełka, które z łatwością zmieści się nawet na domowym parapecie. Dlatego mini szklarnia na parapet jest idealnym rozwiązaniem i kompromisem między pełnowymiarową szklarnią w ogrodzie a np. kiełkownicą.

Z czego zrobiona jest mini szklarnia?

Szklarnia na parapet wykonana jest z poliwęglanu, litej płyty. To dzięki temu jest odporna na pękanie i uszkodzenia mechaniczne. Jest to materiał w pełni przezroczysty, dzięki czemu z łatwością możemy wyeksponować w szklarni ładny, cenny lub dekoracyjny przedmiot (nie zawsze roślinę). W razie potrzeby można pojemnik uszczelnić neutralnym silikonem. Co istotne dla użytkowników, szklarnia z poliwęglanu zachowuje swoje właściwości nawet przy 120 stopniach Celsjusza. Radzi sobie również w ekstremalnie niskich temperaturach – do -60 stopni Celsjusza.

Z poliwęglanu często wykonane są także pojemniki w formie koszyczków i organizerów – np. na nasiona, ale także do kuchni na przyprawy czy do łazienki na kosmetyki.

Mini szklarnia – do czego używać?

Domowa szklarnia, w jej tradycyjnym ujęciu, może być wykorzystywana do uprawy roślin. Szklarnia z poliwęglanu najczęściej jest wykorzystywana do uprawy ziół. Równie dobrze, dzięki możliwości zamknięcia pojemnika, z łatwością możesz hodować w nim kiełki różnych roślin idealne do sałatek. Z łatwością możesz w niej pielęgnować także różnego rodzaju kwiaty.

Taka mini szklarnia domowa to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz uwrażliwić na przyrodę swoje dziecko i nauczyć je dbania o rośliny. Nie ma lepszej metody niż stworzenie na parapecie laboratorium małego biologa.

Równie dobrze szklarnia na parapet może służyć jako pojemnik do kompozycji nazywanej „lasem w słoju”. Nie ma znaczenia, czy ma ona być otwarta, czy zamknięta, wystarczy skomponować odpowiednie rośliny i ziemię, dodać odrobinę węgla aktywnego i kamieni do dekoracji, a stworzysz oryginalną, modną i efektowną kompozycję roślinną.

Warto również wspomnieć o innych zastosowaniach domowej szklarni. Pojemnik ten może być również używany do hodowli drobnych zwierząt – gryzoni lub owadów. Niemniej jednak równie dobrze może to być pojemnik do wyeksponowania przedmiotu – ważnego dla nas z jakichś względów, a jednocześnie takiego, który chcemy ochronić przed kurzem i dotykiem ludzi. Na koniec trzeba dodać, że mini szklarnia domowa jako pojemnik, może również słuzyć do przechowania zabawek, a nawet jako np. domek dla lalek.

Jak łatwo zauważyć, szklarnia domowa ma wiele zastosowań i nie zawsze jest związana jedynie z uprawą roślin. Może to być również pojemnik do przechowania różnych przedmiotów.

Dodaj komentarz