Blog

Jak z klasą urządzić wejście do domu?

Architekci z wieloletnim doświadczeniem podkreślają, że niebagatelnym elementem wpływającym na wrażenia estetyczne z danego projektu jest gustownie urządzone wejście do domu. Wszak to właśnie ten skrawek jest podziwiany zarówno przez okazyjnych przechodniów, jak i zaplanowanych gości. To jego oglądamy podczas każdego powrotu z pracy. Mowa jednak nie tylko o pojedynczych elementach, ale o szeregu istotnych szczegółów, które składają się na spójny efekt całości. Budynek zaprojektowany z klasą powinien mieć odpowiednio dopasowany kolor elewacji, odcień i wzór drzwi wejściowych, a także dekoracje, aby mogły cieszyć oko nawet najbardziej wymagającego estetę. Można również rozważyć wykonanie dekoracji ściennych w okolicy wejścia – drewnianych, szklanych lub mozaikowych. Kwestia wykończenia wejścia do domu może jednak sprawić niemałe trudności, a także spowodować wiele różnorodnych pytań o odpowiednie wybory. Na co warto zwrócić uwagę podczas aranżacji?

Liczy się każdy detal – daszki nad drzwi Arctom

Na estetyczną aranżację mogą wpływać nawet najmniejsze szczegóły. Jeden detal może rewelacyjne dopełnić całości, może ją też łatwo zrujnować. Podstawą gustownie urządzonego wejścia do domu jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Sztuczne światło daje nie tylko przyjemny dla oka efekt wizualny, ale jest również ciepłym zaproszeniem do domu. Wpływa również na bezpieczeństwo – rozświetlone wejście jest jasnym sygnałem, że ktoś jest w środku. I choć dotychczas zalecano subtelne oświetlenie zewnętrzne, to najnowsze projekty architektoniczne są wzbogacone o rzucające się w oczy, designerskie lampy.

Fantastycznym pomysłem na dopełnienie nowoczesnego wejścia do domu jest również zadaszenie nad drzwi, które spełnia zarówno funkcję estetyczną, jak i funkcjonalną. Kto doświadczył nerwowego szukania kluczy do domu podczas ulewy, wie, jak ważne jest, aby zadbać o taki detal. Najlepszym rozwiązaniem będą daszki poliwęglanowe, czyli współczesna odpowiedź na ponadczasowe problemy. Są wytrzymałe i elegancko subtelne, dzięki czemu bezproblemowo wkomponują się w praktycznie każdy budynek.

Co jeszcze sprawdzi się jako dopełnienie gustownego wejścia do domu? Warto zadbać również o ozdoby sezonowe, np. rośliny w donicach, które rewelacyjnie dopełnią nowoczesnego wizerunku budynku. Ideałem byłoby, gdyby donice komponowały się kolorystycznie z drzwiami wejściowymi lub ogrodzeniem, dzięki czemu mogłyby stworzyć jedną, spójną całość.

Zaproś do pomocy Matkę Naturę

Oprócz roślin doniczkowych warto zdecydować się na zaaranżowanie powierzchni przed wejściem i stworzyć coś na kształt ogrodu. Nawet jeśli odległość od ogrodzenia do wejścia do domu nie jest zbyt duża, to wciąż jest to niewykorzystany potencjał, który przekształcić na estetyczną ścieżkę do drzwi. A najpiękniejszymi ścieżkami są te, które usiane są fikuśnymi roślinami. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Obecnie najczęściej wybieranymi roślinami do stworzenia klimatycznej ścieżki są niewielkich rozmiarów drzewa i krzewy, zarówno liściaste, jak i iglaste. Doskonałym wyborem będą np. magnolie, wiśnie, jabłonki, forsycje i migdałowce, które na wiosnę pokrywają się licznym ukwieceniem. Sprawdzą się również: klon zwyczajny, grab pospolity oraz jałowce. Można także zdecydować się na hortensję lub różę, które z pewnością spodobają się paniom. Mały ogródek przed domem, tworzący ścieżkę do wejścia do domu warto uzupełnić o kamienie lub korę wysypaną pod roślinami, dzięki czemu całościowa kompozycja nabierze niesamowitej głębi.

Dodaj komentarz