Blog

Daszki nad drzwi wejściowe – jakie wybrać?

Zadaszenie nad drzwiami to bardzo praktyczny element każdego domu czy balkonu. Daszki chronią przed deszczem i słońcem, a także ułatwiają odśnieżanie zimą. Podpowiadamy, jak wybrać optymalny daszek nad drzwi.

Kto z nas nie zmókł nigdy przed drzwiami wejściowymi, szukając w deszczu kluczy? Ile razy trzeba było sprzątać w przedpokoju, ponieważ weszliśmy do środka w butach oblepionych śniegiem lub błotem? Tymczasem wystarczy prosta osłona nad drzwiami, żeby życie było znacznie bardziej wygodne.

Jaki kształt daszka nad drzwiami wejściowymi wybrać?

Przed wyborem konkretnego modelu daszka nad drzwiami warto wyjść przed dom i przyjrzeć się elewacji. Czy konstrukcja naszego budynku to raczej proste, nowoczesne kształty czy raczej klasyczne zaokrąglenia. Zwróćmy uwagę na styl drzwi wejściowych oraz kształt okien. W ten sposób zauważymy, jakie formy przeważają w budynku, co znacznie ułatwi podjęcie decyzji w kwestii kształtu daszka. Jakie rodzaje mamy do wyboru?

  •  daszki proste – przeważnie montowane przy pomocy dwóch naciągów, przytwierdzanych do elewacji
  •  daszki łukowe ze spadami po bokach drzwi
  •  daszki w kształcie markizy ze spadem w kierunku wejścia

Dzięki rynienkom odpływowym oraz uszczelkom przyściennym każdy z typów daszka nad drzwi znakomicie spełnia swoją funkcję, odprowadzając wodę z dala od wejścia do domu. Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na kierunek stron świata, na jaki wychodzą drzwi wejściowe. Jeśli jest to bardzo nasłonecznione miejsce, może warto wybrać np. daszek nad drzwi z prostym spadem, który będzie zacieniał wejście do budynku. Ważne, żeby podczas montażu zadbać o odpowiedni kąt spadku, ponieważ na płaskim daszku może osadzać się śnieg, co z kolei może doprowadzić do uszkodzeń, a nawet do jego zupełnego urwania.

Daszki nad drzwi – jaki kolor wybrać?

Przezroczyste modele daszków nad drzwi są bardziej dyskretne i subtelne, jednak wymagają częstszego czyszczenia, ponieważ na tego typu powierzchni bardziej widać wszelkie zabrudzenia. Daszki białe są uniwersalne i pasują niemal do każdej elewacji. Z kolei ciemne modele mogą stanowić ciekawy kontrast dla jasnego wykończenia budynku. Ponadto ciemny daszek nad drzwi zatrzymuje część promieni słonecznych, co odczujemy zwłaszcza latem, kiedy słońce najmocniej świeci.

Jaki daszek na balkon?

Osobną kwestią jest wybór daszka na balkon. Główna różnica polega na tym, że nierzadko na balkonie mamy znacznie mniej miejsca niż przy głównym wejściu. Montaż utrudnić mogą np. blisko osadzone okna, dlatego kluczowym kryterium będzie rozmiar. Warto też zastanowić się nad odpowiednią kolorystyką, np. ciemną, która będzie ograniczać w pewnym stopniu ilość światła wpadającą do mieszkania. Koniecznie zwróćmy uwagę, czy materiał wykorzystany do produkcji posiada obustronny filtr UV. Takie daszki na balkon będą najlepsze dla naszego zdrowia.

Z czego powinno być wykonane zadaszanie nad drzwi?

Najczęściej spotykane są daszki nad drzwi wykonane z poliwęglanu oraz szkła. Pierwszy z tych materiałów cechuje się znakomitym stosunkiem wagi do wytrzymałości. Cały daszek waży około 5 kg i jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak śnieg czy grad lub uszkodzenia mechaniczne, jak np. niefortunnie kopnięta piłka. Poliwęglan posiada przeważnie obustronny filtr UV, co jest dodatkowym atutem tego typu daszka nad drzwi. Szkło wygląda bardzo estetycznie, jednak ma też swoje wady. Waży więcej, wobec czego montaż wymaga bardziej specjalistycznych elementów. Szkło jest również podatne na zarysowania, np. przez ptaki, dlatego polecamy przede wszystkim daszki nad drzwi wejściowe wykonane z poliwęglanu. Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania, skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści udzielą ci porady.

Dodaj komentarz