Blog

Czy daszek nad wejście do klatki schodowej to dobre rozwiązanie?

Daszek nad drzwi wejściowe do klatki schodowej – bo bezpieczeństwo jest najważniejsze

Komfort i wygoda są ważne, jednak czasami nie zwracamy do końca uwagi na nie, traktując je jako coś oczywistego. I tutaj mamy na myśli zadaszenie wejścia do klatki schodowej. Cóż, prawda jest taka, że gdy go nie ma, możemy to bardzo dotkliwie odczuć podczas opadów czy silnego wiatru. Gdy nerwowo poszukujemy kluczy, by wejść do klatki, a opady deszczu są intensywne, to wtedy okazuje się, że brak zadaszenia rzeczywiście wpływa na komfort i wygodę. Dlatego też daszek nad drzwi wejściowe do domu wydaje się wręcz niezbędny. Zadaszenie nad schodami niewątpliwie zwiększa wygodę każdego użytkownika. Chroni ono nie tylko przed deszczem, ale też przed spadającym z dachu śniegiem, co może być niebezpieczne. Zadaszenie wejścia do budynku jest legalne, jednak należy przestrzegać odpowiednich przepisów.

Zadaszenie schodów wejściowych oraz wejścia do klatki – poznajcie przepisy 

Wiele osób zastanawia się, czy w przypadku chęci zadaszenia klatki schodowej, trzeba zgłaszać ten fakt spółdzielni, czy raczej niezbędne jest posiadanie pozwolenia. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Na pewno należy udać się do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej, która znajduje się u starosty bądź wojewody. Tam możecie otrzymać szereg niezbędnych informacji. Jeżeli chcecie wymienić stary daszek, to musicie zapoznać się z warunkami technicznymi. Trzeba wiedzieć, że wejście do budynku, który ma powyżej dwóch kondygnacji nadziemnych trzeba ochraniać daszkiem o szerokości większej niż 1 metr, ale od szerokości drzwi, wysięgu. Do tego głębokość nie może być mniejsza niż 1 metr, co dotyczy budynków niskich i 1,5 metra, co dotyczy budynków wyższych. Wszelkiego rodzaju daszki mogą być umieszczane na wysokości, która wynosi co najmniej 2,4 m nad samym poziomem chodnika. Ale to nie wszystko, bo trzeba pozostawić nieosłonięte pasma ruchu znajdujące się od strony jezdni i tutaj szerokość nie może być mniejsza niż 1 metr. Do tego wszystkiego trzeba wiedzieć, że daszki nad schodami czy nad samym wejściem muszą mieć konstrukcję mocną i to na tyle, by wytrzymać obciążenia, choćby w postaci śniegu. Ale daszki nad drzwi muszą też przenosić ewentualne obciążenia spowodowane spadkiem skrzydeł okiennych, szyb czy nawet okładzin elewacyjnych. Zatem na tym etapie nie można w żadnym wypadku oszczędzać.

Daszki poliwęglanowe – czas poznać ich zalety 

Daszki mogą być wykonane z różnych materiałów. Niewątpliwie te wykonane z poliwęglanu są naprawdę dobrym wyborem. Sprawdzą się zarówno w ciepłe, a wręcz upalne dni, ale też wtedy, gdy jest zimno czy opady deszczu są duże. Warto wiedzieć, że daszek z poliwęglanu ma naprawdę dobre właściwości techniczne. Jest to tworzywo sztuczne o niewielkim ciężarze, a mimo to jest naprawdę odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz obciążenia. Oczywiście na tym zalety się nie kończą. Daszek nad drzwi z poliwęglanu jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Tutaj polecamy Wam  nasze produkty: Daszki nad drzwi. Nie ulegają uszkodzeniu pod wpływem gradobicia, a przy tym świetnie znoszą zarówno bardzo wysokie, jak i niskie temperatury. Musicie wiedzieć, że poliwęglan sprawdzi się w temperaturze od minus 40 stopni do 120 stopni. Dobrze chroni też przed promieniowaniem UV. Co ważne nie blaknie pod wpływem promieniowania słonecznego i nawet po latach świetnie się prezentuje. Oczywiście ma też dobre właściwości termoizolacyjne.

Wejście do domu – zadaszenie z poliwęglanu to dobry wybór  

Daszek z poliwęglanu świetnie się prezentuje i można dopasować go do elewacji danego budynku czy bloku. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się duży daszek – sprawdź naszą ofertę daszków nad drzwi XXL. Warto jeszcze wiedzieć, że dostępne są daszki z płyt bezbarwnych, które przepuszczają do 80% światła, a także opalowych, które przepuszczają do 60% światła czy też dymionych, które przepuszczają do 40% światła. Duże znaczenie ma także fakt, że poliwęglan jest odporny na ogień, co zwiększa bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz