Blog

Czy instalacja daszku nad drzwi wymaga pozwolenia?

Arctom czy instalacja daszku nad drzwi wymaga pozwolenia

Coraz częściej sięgamy po rozwiązania, które mają na celu zapewnić nam większy komfort na co dzień. Do takich właśnie należy zadaszenie nad drzwi. Stanowi ono świetną odpowiedź na niekorzystne warunki atmosferyczne, która skutecznie uchroni nas przed niechcianym deszczem przy otwieraniu drzwi wejściowych, a taras lub balkon uczyni kameralną strefą relaksu na świeżym powietrzu. Jednak przed przejściem do instalacji, warto sprawdzić, czy nie należy zadbać tutaj o pewne formalności. Jak więc wygląda to z punktu prawnego?

Instalacja daszku nad drzwi a aktualne przepisy

Zyskujące na popularności zadaszenia nad drzwi, zwracają uwagę głównie z racji na swoją funkcjonalność. Decydując się na nie, stosunkowo niskim kosztem jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed zimnym wiatrem czy deszczem. Ponadto ich elegancka estetyka to sprawdzony sposób na to, żeby nieco urozmaicić swój dom. Natomiast, czy bez żadnego pozwolenia można cieszyć się takim komfortem i nowym designem? Okazuje się, że Prawo budowlane jest w tej kwestii jednoznaczne. Bardzo precyzyjnie określa wszelkie wymagania i kryteria, co to tego, które rodzaje instalacji lub budowli można stawiać bez żadnego rodzaju formalności. Zamontowanie zadaszenia nad drzwi wymaga jednak wcześniejszego zgłoszenia takiej chęci w odpowiednim urzędzie.

Dlaczego trzeba uzyskać pozwolenie na chęć budowy daszku nad drzwi?

Aktualnie panujące Prawo budowlane uznaje zadaszenia nad drzwi jako elementy konstrukcyjne budynku. Konkretnie wynika to z ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku. W art. 28, ust.1. Znajdujący się tam zapis mówi, że: „dla uznania inwestycji za obiekt budowlany (…) wystarczy, że jest to konstrukcja przestrzenna, posiadająca jako element konieczny pokrycie dachowe, które w jakikolwiek sposób łączy się z gruntem.”

Oznacza to, że daszek nad drzwi to jeden z elementów konstrukcyjnych i bierze udział w przebudowaniu budynku.

W dodatku znaleźć tam można także informację, która mówi, że: „Roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31.”

Czyli istotne jest w tej kwestii zdanie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ciekawym wyjątkiem są tutaj sytuacje, kiedy dana kamienica lub dom zostały uznane za zabytek. Wtedy, chcąc przeprowadzić jakąkolwiek zmianę, modernizację lub remont – takie, jak właśnie instalacja zadaszenia – potrzebna jest zgoda od konserwatora. Wówczas dopiero po jego opinii, można rozpocząć budowę. Za to jej brak, mógłby wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami ze strony urzędów. W najgorszym wypadku mogłoby to poskutkować nawet rozebraniem postawionej instalacji i finalnie przywróceniem jej do pierwotnego stanu.

Jak uzyskać pozwolenie na instalację zadaszenia nad drzwi?

Chociaż uzyskanie pozwolenia na instalację zadaszenia nad drzwi może wydawać się czasochłonne i angażujące, samo otrzymanie pozytywnej opinii od urzędu nie jest wcale trudnym zadaniem. Do formalności należy przekazanie odpowiednich dokumentów. Są to:

  • wniosek o pozwolenie na budowę,
  • zgłoszenie zamiaru przeprowadzania robót budowlanych – przekazywane zgłoszenie musi zawierać wszelkie informacje na temat tego, jakie są planowane roboty budowlane,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – jest ono wymagane, ponieważ lokalny urząd musi mieć informację o tym, że zgłaszająca się osoba posiada prawo do tego, żeby ingerować w budynek i móc przeprowadzać jego modernizację.

Jeszcze przed podjęciem pierwszych kroków w kierunku wprowadzania zmian w naszym domu, dobrze jest dokładnie przeanalizować Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W dokumencie MPZP znajdują się informacje o tym, jakie są istotne w budowie wskaźniki oraz jaka jest maksymalna wysokość i rodzaj zabudowy dopuszczalnej na danym terenie.

Jak zamontować daszek nad drzwi?

Mimo że otrzymanie pozwolenia do rozpoczęcia instalowania zadaszenia nad drzwiami, może być uciążliwe, sam montaż może to zrekompensować. Większość modeli dostępnych na rynku to daszki poliwęglanowe. Są one niezwykle praktyczne, nie tylko ze względu na ich zdolności hydrofobowe czy odporność na promieniowanie UV, ale też, dzięki łatwemu montażowi. Modele dostępne w naszej ofercie takie, jak między innymi Arcus nie wymagają od użytkownika ani specjalistycznego sprzętu, ani umiejętności. Montaż nie powinien zająć więcej niż około 30 minut.

Daszki nad drzwi wejściowe czy balkon to coraz popularniejsze rozwiązanie w aktualnym projektowaniu domu. Pełnią one funkcję nie tylko wizualną, ale głównie praktyczną. Natomiast jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych, dobrze pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz